'Hollywood' - lepsza telewizja w komórkach

Procesor skonstruowany w laboratoriach firmy Texas Instruments, pozwolić może juz wkrótce użytkownikom telefonów komórkowych na oglądanie wysokiej jakości obrazu telewizyjnego.

Układ o nazwie kodowej 'Hollywood' obsługuje obecnie dwa standardy telewizyjne: Digital Video Broadcasting - Handheld (DVB-H), europejską specyfikację, która ma być również zastosowana w Stanach Zjednoczonych oraz Integrated Services Digital Broadcasting - Terrestrial (ISDB-T), czyli jej japoński odpowiednik.

Do tej pory stosowane rozwiązania wymuszały konieczność stosowania trzech oddzielnych układów w telefonach komórkowych: tuner telewizyjny, demodulator oraz dekoder kanału. W procesorze Texas Instruments wszystkie te funkcje zintegrowano w jednym układzie. Przedstawiciele firmy podkreślają, iż telefon komórkowy wyposażony w procesor 'Hollywood' będzie w stanie odbierać na żywo przekaz telewizyjny z prędkością 30 klatek na sekundę.

Prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na oficjalną premierę 'Hollywood'. Jak twierdzą przedstawiciele Texas Instruments, pierwsze egzemplarze pojawią się nie wcześniej niż w 2006 roku, zaś ich implementacja do telefonów komórkowych rozpocząć się może w 2007 roku. Dodatkowo, muszą zostać poczynione pewnego rodzaju modyfikacje i usprawnienia w zakresie technologii zasilania, z racji dużego zużycia energii przez komórkową telewizję.