HoloLens, czyli rozszerzona rzeczywistość od Microsoftu

Microsoft zaskoczył wczoraj wszystkich, ale nie tylko z powodu nowości związanych z Windows 10. Oprócz systemu operacyjnego pokazane zostały gogle rozszerzonej rzeczywistości o nazwie HoloLens oraz cała platforma o nazwie Windows Holographic. Projekt robi niesamowite wrażenie.

Wiele wśród ogłoszonych na wczorajszej konferencji Microsoftu nowości nie było dla osób zainteresowanych tematem zaskoczeniem. Informacje na temat zmian w Windows 10 względem poprzednich wersji systemów operacyjnych firmy z Redmond pojawiły się w sieci już wcześniej, a firma z Redmond tylko potwierdziła plotki.

HoloLens, czyli rozszerzona rzeczywistość od Microsoftu

Microsoft HoloLens w akcji

Microsoft oznajmił wczoraj, że systemem będzie przeznaczony do smartfonów, tabletów i komputerów. Wiemy też, że Windows 10 udostępniony zostanie bezpłatnie użytkownikom poprzednich wersji takich jak Windows 7, Windows 8 i Windows Phone 8. Firmie z Redmond udało się w tajemnicy utrzymać jednak coś znacznie ciekawszego.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [21.01.2022]

Microsoft zaprezentował wczoraj HoloLens, czyli gogle rozszerzonej rzeczywistości. Projekt wygląda na znacznie bardziej zaawansowany, niż to co oferuje konkurencja na tym polu z Oculus Rift na czele. Oprócz samego urządzenia firma zaprezentowała też możliwości platformy Windows Holographic. Po założeniu gogli użytkownik będzie mógł patrzeć na świat wzbogacony o generowane cyfrowo obiekty.

Co prawda wbrew nazwie nie mamy tu do czynienia z hologramami, ale projekt robi ogromne wrażenie. Firma wykorzystała swoje doświadczenie, także to zdobyte przy pracach nad Kinectem w analizowaniu otoczenia i głębi, by bardzo dokładnie nanosić wygenerowane obiekty, które mogą nawet generować dźwięk, który będzie sprawiał wrażenie dochodzenia z konkretnego punktu w przestrzeni.

Użytkownik za pomocą ruchu i głosu może wchodzić z takimi wirtualnymi cyfrowymi przedmiotami w interakcję. Typ działań, jakie można wykonać, zależy tylko od inwencji twórczej programisty. Do dyspozycji deweloperów zostanie oddany holograficzny procesor graficzny (ang. Holographic Processing Unit, w skrócie HPU).