Holograficzne cuda - HD DVD i Blu-ray zostają w tyle

O napędach holograficznych amerykańskiej firmy InPhase po raz pierwszy głośno było w kwietniu 2002 roku. Wtedy to zaprezentowano działający prototyp urządzenia Tapestry HDS-100R, które na specjalnych płytach holograficznych potrafiło zapisać 100 GB danych. Pierwszy napęd InPhase zajmował dobre pół biurka i wykorzystywał zielony laser o długości fali 532 nm. Mało kto wie, że obecnie holograficzne nośniki zadomowiły się w wielu firmach, w których konieczne jest przechowywanie olbrzymich ilości danych. Płyty o pojemności 300 GB wykorzystują już m.in. Deutsche Bank, Siemens i Volkswagen.

W marcu 2005 roku InPhase pokazało prototyp modelu Tapestry HDS-200R. Nowy napęd potrafił już zapisać na jednej płycie 200 GB danych, a szybkość odczytu zwiększono z 10 do 20 MB/s. Wzrost pojemności uzyskano dzięki zastosowaniu niebieskich półprzewodnikowych laserów (długość fali 405 nm), takich samych, jak stosowane w napędach Blu-ray i HD DVD. Zaledwie pół roku później, a dokładnie 9 września 2005 roku światło dzienne ujrzał prototyp napędu Tapestry HDS-300R, potrafiącego zapisać już 300 GB danych. Jedno z pierwszych seryjne produkowanych urządzeń z tej serii, o wymiarach zaledwie 14,6x13,3x66 cm można było obejrzeć w marcu na hanowerskich targach komputerowych CeBIT 2007.

Podstawy holografii

Początki holografii, czyli metody zapisywania i odczytywania informacji w postaci trójwymiarowych obrazów, sięgają lat 20. ubiegłego wieku. Wtedy to polski fizyk profesor Mieczysław Wolfke, pracujący na Politechnice Warszawskiej, opisał podstawy holograficznego zapisu zdjęć. Los jednak sprawił, że Dennis Gabor, brytyjski naukowiec węgierskiego pochodzenia, opracował w 1948 roku własną teorię holografii, za którą w 1971 otrzymał Nagrodę Nobla. Co ciekawe, Gabor, pracując w latach czterdziestych nad swoją teorią, nic nie wiedział o wcześniejszych pracach Polaka, o czym zresztą wspomniał w swoim noblowskim wykładzie, wygłoszonym podczas odbioru nagrody. Zasady holograficznego zapisu danych opracował w latach 60. XX wieku Pieter J. van Heerden z firmy Polaroid.

Na tegorocznych targach CeBIT pokazano jeden z pierwszych seryjnie produkowanych napędów holograficznych Tapestry HDS-300R firmy InPhase. Urządzenia te trafiły już do wielu odbiorców, którzy będą je wykorzystywać głownie do archiwizacji danych.

Na tegorocznych targach CeBIT pokazano jeden z pierwszych seryjnie produkowanych napędów holograficznych Tapestry HDS-300R firmy InPhase. Urządzenia te trafiły już do wielu odbiorców, którzy będą je wykorzystywać głownie do archiwizacji danych.

Do rejestracji hologramów wykorzystuje się falową naturę światła, a dokładniej zjawisko interferencji związane ze zmianami jego fazy i amplitudy. Światło musi być koherentne (spójne), co oznacza, że jego fale muszą mieć taką samą długość (światło monochromatyczne) i stałą w czasie różnicę faz. Dopiero takie światło umożliwia powstanie prążków interferencyjnych, czyli wzoru złożonego z ciemnych i jasnych pasków światła, powstającego w momencie, gdy dwie koherentne wiązki zostają ze sobą skrzyżowane. Wzór taki można obserwować na ekranie lub zarejestrować na kliszy fotograficznej. Światło koherentne emitują m.in. lasery, dlatego właśnie są najczęściej wykorzystywane do zapisu hologramów.

Konkurencyjne urządzenia holograficzne

Oczywiście nie tylko InPhase pracuje nad pamięciami holograficznymi. Największy jego konkurent to japoński Optware, w którym udziały mają Sony i Intel. Obecnie pracuje nad własną, bardzo zaawansowaną konstrukcją napędu holograficznego oraz nad holograficznymi kartami HVC (Holographic Versatila Card), przeznaczonymi do wykorzystania głównie w bankowości i ubezpieczeniach medycznych. Nośniki te będą mieć 30 GB pojemności i zapewne wielkość standardowej karty kredytowej.

Zaawansowane prace nad holografią prowadzi też Aprillis, wywodzący się z Polaroida. Opracował własne nośniki holograficzne o pojemności 200 GB. Z kolei angielski Polight, założony przez naukowców z Cambridge, przygotował 500-gigabajtowy nośnik Holodisc. Wszystkie wymienione firmy pracują też nad płytami o pojemności 1-1,5 TB, Optware zaś - pojemności 3,9 TB!


Zobacz również