Holografy dla każdego

Niemożliwe staje się możliwe. Być może już niedługo w naszych domach zagoszczą wyświetlacze holograficzne, znane do tej pory jako wymysł bujnej wyobraźni twórców sagi Gwiezdnych Wojen. Prototyp takiego urządzenia o nazwie Heliodisplay zaprezentowała amerykańska firma IO2 Technology.

Holografy dla każdego

Pozwala ono na wygenerowanie obrazu w palecie ponad 16 milionów kolorów o maksymalnej przekątnej 27 cali (w planach jest już model 42-calowy). Obraz widoczny jest ze wszystkich stron, dwie siedzące naprzeciw siebie osoby, pomiędzy którymi ustawiony jest Heliodisplay, mogą mieć dokładnie taki sam widok na generowany przez urządzenie obraz. Zakłada się również wersję z jednostronnym widokiem, zapewniającym większą prywatność. Maksymalna rozdzielczość możliwa obecnie do uzyskania na nim wynosi 800x600 pikseli, przy kontraście 200:1.

Holografy dla każdego

Heliodisplay może pełnić rolę standardowego monitora i nie wymaga większej niż inne monitory dawki zasilania, posiada większość obecnie stosowanych gniazd, w tym analogowe złącze, dzięki któremu podłączany jest do komputera. Zapewne w pierwszej kolejności znajdzie zastosowanie w szeregu dziedzin naukowych oraz sferze biznesowej służąc jako narzędzie prezentacji.

Ciekawostką wydaje się być system kontrolowania wyświetlanego obrazu. Oprócz standardowego sterowania myszką Heliodisplay oferuje namiastkę prawdziwej interaktywności: możemy włożyć w niego rękę i dowolnie przeciągać elementy umieszczone w wyświetlanym obszarze.

Więcej informacji: http://www.io2technology.com