Honda na dwóch nogach

W trakcie wystawy Robodex 2000, Honda przedstawiła swoją najbardziej zaawansowaną konstrukcję w klasie robotów humanoidalnych - Asimo.

Honda, przedstawiła robota Asimo, którego nazwa stanowi akronim od słów Advanced Step in Innovative Mobility. Jest to trzeci z kolei produkt firmy z linii tzw. robotów humanoidalnych. W porównaniu do swych poprzedników, P3 i P2, nowy model jest mniejszy i lżejszy. Waży 43 kilogramy i ma 120 centymetrów wysokości. Rzecznik firmy powiedział, że zmniejszenie wymiarów ma na celu "zhumanizowanie robota, który dzięki temu nie wygląda groźnie".

Publiczność, której zaprezentowano możliwości humanoida, była zdziwiona łatwością, z jaką Asimo pokonał schody. Zrobił to ponoć równie naturalnie, choć nieco wolniej niż człowiek. Asimo, oprócz wchodzenia i schodzenia po schodach, potrafi wykonywać także inne czynności np. otwierać drzwi czy włączać światła w pokoju.

Jest to już drugi nowy robot podobnego typu pokazany w tym tygodniu - wcześniej swą maszynę przedstawiła Sony. Obie firmy mają nadzieję, że kolejne modele znajdą zastosowanie w opiece nad ludźmi niepełnosprawnymi.


Zobacz również