Hongmeng OS - system operacyjny Huawei nie zastąpi Androida

Włodarze chińskiej firmy ujawnili, że Hongmeng OS nie zastąpi Androida an smartfonach mark Huawei.

Hongmeng OS typowany był na nowy system operacyjny w smartfonach Huawei. Okazuje się jednak, że chiński producent ma zupełnie inne plany związane z ze swoim autorskim systemem.

Podczas ostatniego spotkania z mediami w Brukseli, Catherine Chen - wiceprezydent firmy Huawei, ujawniła, że Hongmeng OS nie powstał z myślą o smartfonach. Chiński producent zamierza dalej kontynuować swoją współpracę z firmą Google i wykorzystywać w swoich smartfonach system Android.

Zobacz również:

  • Microsoft Edge 92 dla Androida już jest. Jakie nowe funkcje dostaniemy?
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [30.07.2021]

Pani Chen podkreśliła, że systemy operacyjne przeznaczone na smartfony z reguły posiadają dziesiątki milionów linii kodu, tymczasem Hongmeng OS ma ich zaledwie kilkaset tysięcy. Można by się zatem zastanawiać, do czego będzie służył Hongmeng? Na to pytanie również zdążyła odpowiedzieć pani wiceprezydent, zdradzając, że Huawei swój system operacyjny będzie wykorzystywać głównie w celach biznesowych oraz IoT.

Z pewnością jest to dobra wiadomość dla użytkowników smartfonów marki Huawei przyzwyczajonych do Androida. Czy tłumaczenia włodarzy są prawdą, czy tylko dobrym PR, nad tym można się już zastanawiać. Warto tylko przypomnieć, że po raz pierwszy o Hongmeng OS usłyszeliśmy gdy rząd USA zdecydował się na umieszczenie Huawei na tzw. "czarnej liście", co jednocześnie oznaczało brak dostępu do amerykańskiej technologii (głównie system Android) i podzespołów (głównie procesory marki Qualcomm). Ostatecznie prezydent Donald Trump wycofał się z tego pomysłu, co pozwoliło na wznowienie współpracy pomiędzy Huawei, a amerykańskimi korporacjami.

źródło: gsmarena.com