Hootsuite już z obsługą stron Google+. Zaplanuj wpisy na później

Hootsuite jest jednym z mnóstwa narzędzi, które umożliwiają zarządzanie kilkoma kontami w serwisach społecznościowych w jednym miejscu. Obsługują one z reguły Facebooka, Twittera i kilku innych portali. Hootsuite wyróżnia się wśród konkurencji w postaci Tweetdecka, Hotota czy Seesmica obsługą stron Google Plus. Od wczoraj każdy może za jego pomocą publikować wpisy portalu społecznościowym Google, a także planować je na później.


Zamknięte API Google+

Istnieje całe mnóstwo aplikacji od zewnętrznych developerów: zarówno webowych i dla smartfonów, a także programów dla komputerów osobistych, służących do obsługi takich serwisów jak Facebook czy Twitter. Nierzadko posiadają one znacznie większe możliwości zarządzania treścią i publikacją wpisów niż oficjalne aplikacje i pozwalają z jednego miejsca zarządzać wieloma kontami jednocześnie w kilku różnych portalach. Ze względu na zamknięte API, obsługa serwisu Google+ przez zewnętrzne programy jest praktycznie niemożliwa. Radzą sobie z tym tylko niektóre rozszerzenia do przeglądarek, oficjalne wsparcie otrzymała mobilna aplikacja Flipboard, ale do tej pory serwis ten nie był dostępny w aplikacjach będącymi “społecznościowymi kombajnami". Zmienił to Hootsuite, który od wczoraj oferuje taką możliwość.

Hootsuite już z obsługą stron Google+. Zaplanuj wpisy na później

Obsługiwane sieci

Serwisy społecznościowe w jednym miejscu

Webaplikacji, programów dla komputerów i aplikacji mobilnych do obsługi serwisów społecznościowych jest bardzo wiele. Za ich pomocą można zarówno czytać swoje tablice, streamy i walle, odpowiadać na zamieszczone wpisy, czy też śledzić powiadomienia dotyczące postów na naszych profilach. Nierzadko posiadają większe możliwości, niż oficjalne programy - chociażby pozwalają na planowanie wpisów na późniejszą publikację w dogodnym terminie (do tej pory z najważniejszych portali społecznościowych wprowadził to rozwiązanie wyłącznie Facebook, i to tylko dla stron). W większości wypadków w wersji darmowej te aplikacje są mocno okrojone - nie oferują wszystkich możliwości albo limitują ilość obsługiwanych kont czy wpisów, które można umieścić w ciągu dnia. W przypadku używania ich od czasu do czasu, także te darmowe wersje się sprawdzą, a jeśli potrzebujecie takiego narzędzia prywatnie lub w ramach pracy zawodowej, warto przyjrzeć się kilku najpopularniejszym rozwiązaniom i wybrać optymalne dla siebie. Jednym z takich narzędzi jest Tweetdeck. Chociaż został zakupiony przez Twittera, to nadal jest osobno rozwijany i pozwala na obsługę wielu kont jednocześnie - nie tylko Twittera, ale także Facebooka. Wartymi uwagi narzędziami są także Hotot, oraz Seesmic wraz z aplikacją Seesmic Ping. Niestety, korzystanie z Pinga przestało być niedawno w pełni darmowe.

Hootsuite już z obsługą stron Google+. Zaplanuj wpisy na później

Dodatkowe aplikacje

Hootsuite i Google+

Opisywany dzisiaj przez nas Hootsuite jest bardzo podobny do tych serwisów, ale jako jedyny posiada dodatkową zaletę: jest nią możliwość przeglądania serwisu, wrzucania nowych treści i zapisywania wpisów do późniejszej publikacji na stronach Google+. Oprócz tego możemy połączyć z nim konta serwisów Facebook, Twitter, LinkedIn, Foursquare, MySpace, WordPress oraz mixi. Jeśli to zbyt mało, to Hootsuite umożliwia instalację aplikacji rozszerzających funkcjonalność narzędzia. W katalogu znajdują się między innymi Instagram, YouTube, Tumblr czy Flickr. Hootsuite w bezpłatnej wersji oferuje on obsługę pięciu różnych kont społecznościowych i nie oferuje dostępu do zaawansowanych funkcji. W przypadku potrzeby obsługi większej liczby kont należy liczyć się z kosztami wynoszącymi 9.99 dolara miesięcznie, ale Hootsuite oferuje możliwość testowania konta premium przez 30 dni. Dzięki temu można sprawdzić czy narzędzie w pełnej wersji spełnia pokładane w nim nadzieje.

Hootsuite już z obsługą stron Google+. Zaplanuj wpisy na później

Pole tworzenia wiadomości

Hootsuite - możliwości

Tak jak w przypadku innych serwisów tego typu, po dodaniu swoich kont do Hootsuite użytkownik ma możliwość utworzenia swoich “kart" (tab) wewnątrz programu, w których może umieszczać dowolne “zakładki" (stream). Ma dowolność: może wyświetlać powiadomienia wyłącznie z jednej, konkretnej sieci, a inne może całkowicie ukryć i korzystać wyłącznie z publikacji w imieniu tego konta. Można stworzyć kartę wyłącznie z zaplanowanymi wpisami z różnych sieci - pełna dowolność kombinacji.

Publikacja za pomocą Hootsuite

Nad kartami wyświetlającymi posty i powiadomienia znajduje się okienko tworzenia nowego posta. Po kliknięciu w niego mamy możliwość wpisania wiadomości, dodania i skrócenia linka, a także dołączenia załacznika w postaci zdjęcia lub pliku. Ikonka kalendarza pozwala zaplanować wpis do późniejszej publikacji, ikonka dyskietki zapisanie jako szkic, a oprócz tego jest możliwość ustawienia lokalizacji oraz prywatności wpisu. Po prawej stronie od pola tekstowego jest rozwijana lista naszych profili. Można wybrać jedno, lub więcej kont jednocześnie. Warto wspomnieć, że Hootsuite generuje linki wraz z miniaturami. Niektóre z narzędzi tego typu wklejają na Facebooka link jako zwykły tekst, bez miniatury.

Hootsuite już z obsługą stron Google+. Zaplanuj wpisy na później

Hootsuite w Google Play

Ustawienia

Po lewej stronie od listy kart znajduje się menu z kilkoma przyciskami. Po najechaniu na nie rozwijane są tekstowe opisy przycisków. Pozwalają one na dostęp do ustawień konta, dodawania nowych profili, zarządzania szkicami i importowania kanałów RSS do automatycznej publikacji. Kolejne sekcje pozwalają na przejście do raportów i analiz konta, narzędzi do organizacji pracy grupowej, listy kontaktów i ustawień.

Hootsuite już z obsługą stron Google+. Zaplanuj wpisy na później

Rozszerzenia dla przeglądarek

Rozszerzenia do przeglądarki

Hootsuite udostępnia swoje własne rozszerzenie dla dla przeglądarek internetowych o nazwie Hootlet. Dostępne jest zarówno dla Google Chrome i Mozilli Firefox i pozwala na szybkie udostępnienie poprzez Hootsuite obecnie przeglądanej strony internetowej w swoich sieciach. Rozszrzenie to dostępne jest już od 2009 roku, ale doczekało się nowej wersji, która wprowadza możliwość wybrania optymalnego terminu na publikację wpisu. Więcej o nim przeczytacie na odpowiedniej podstronie Hootsuite.

Hootsuite już z obsługą stron Google+. Zaplanuj wpisy na później

Aplikacje mobilne

Aplikacja mobilna

Niestety, zawód sprawiła nam aplikacja mobilna dla Androida do obsługi Hootsuite. Chociaż otrzymała kilka dni temu aktualizację, nadal niewiele się w niej zmieniło. Nie ma możliwości publikacji z jej poziomu linków wraz z miniaturami na profilach Facebooka. Nie są wyświetlane także dopisane do profilu strony Google+. Czekamy z niecierpliwością na aktualizację. Aplikacja mobilna dostępna jest także dla systemów Apple iOS (wersje zarówno dla iPhone’a jak i iPada) oraz terminali BlackBerry.