Hornet: szybsza alternatywa dla użytkowników sieci Tor

Hornet to nazwa nowej "anonimowej" sieci, która może zastąpić sieć Tor.

Grupa pięciu naukowców z George Danezis of University College London i Swiss Federal Institute of Technology (ETH) opublikowała informacje na temat prac mających na celu stworzenie sieci o nazwie Hornet (High-speed Onion Routing at the Network Layer), która w przyszłości może zastąpić sieć Tor (The Onion Router).

Sieć Hornet podobnie jak sieć Tor wykorzystuje metodę trasowania cebulowego. Zapewnia jednak większą prędkość: naukowcy twierdzą, że jest w stanie zapewnić "anonimowy ruch" z prędkością ponad 93 Gb/s. Kolejną jej zaletą jest większa ochrona dla osób poszukujących sposobu na jak najbardziej anonimowy dostęp do zasobów internetu.

Podsumowując, naukowcom pracującym nad siecią Hornet zależało głównie na zapewnieniu jej użytkownikom jak największej wydajności. Warto też jednak zaznaczyć, że chociaż jest ona podatna na ataki takie jakie dotykają sieć Tor, jej struktura zapewnia, iż ich przeprowadzenie jest znacznie bardziej kłopotliwe ponieważ wymaga zaangażowania znacznie większych środków.

"...przeciwnik musi być w stanie kontrolować znaczny procent dostawców internetu, którzy często operują w różnych granicach geopolitycznych, nie mówiąc już o utrzymaniu takich działań w tajemnicy" - możemy przeczytać w dokumencie "HORNET: High-speed Onion Routing at the Network Layer" (pobierz plik PDF).