Horoskop - Maj 2008

Tylko u nas - mariaż astrologii i IT. Horoskop Internauty - comiesięczne wróżby i przepowiednie dla wszystkich użytkowników komputerów i Internetu.


Tylko u nas - mariaż astrologii i IT. Horoskop Internauty - comiesięczne wróżby i przepowiednie dla wszystkich użytkowników komputerów i Internetu.

BARAN (21.III - 20.IV)

Horoskop - Maj 2008

Głównym zadaniem zodiakalnych Baranów w maju może okazać się poprawa relacji w związku uczuciowym. Osoby spod tego znaku pozostające w stałym związku powinny w maju zadbać o to, aby partner poczuł się kochany. Warto zwrócić uwagę na potrzeby ukochanej osoby, w końcu to na wzajemnym zrozumieniu opiera się zdrowy emocjonalny związek. Jeśli Barany konsekwentnie będą zaniedbywać potrzeby swoich drugich "połówek", może to oznaczać rozstanie i to nierzadko w mało eleganckim stylu. Miejmy nadzieję, że zadanie nie przerośnie możliwości Baranów, bo poza tym nie zanosi się na jakiekolwiek inne poważne problemy. Na zachętę możemy podpowiedzieć, że brak stresujących sytuacji i napięć pozwoli Lwom czerpać wiele przyjemności z pięknej, ciepłej majowej pogody - dużo ruchu na świeżym powietrzu i odpowiednia ilość snu zdecydowanie korzystnie odbije się na samopoczuciu osób spod tego znaku.

W połowie maja minie miesiąc odkąd nadszedł "ten" dzień i po miesiącach oczekiwania na witrynie Windows Update znalazł się upragniony pakiet Service Pack 1 do Visty. Najnowsze Windows z zainstalowanym dodatkiem Vista SP1 czasem działa trochę szybciej, czasem wolniej, ale niemal zawsze pozostaje w tyle za XP. Czyżby oczekiwania względem SP1 były przesadnie duże? A może Microsoft obiecał użytkownikom gruszki na wierzbie?

Kto korzysta z Visty, z pewnością kojarzy uciążliwości związane z mechanizmem UAC, który wielokrotnie prosi o potwierdzenie każdej bardziej złożonej akcji. W trakcie konferencji RSA 2008 w San Francisco Microsoft przyznał, że to nękanie stanowi jak najbardziej zamierzony efekt. Trzeba jednak przyznać, że koncern z Redmond często wprowadza nowe usługi. Jedna z nowszych nosi nazwę "Albany" - w jej ramach użytkownicy będą mogli skorzystać z aplikacji internetowych, pakietu zabezpieczającego i biurowego po uiszczeniu niewielkiej opłaty.

witryna - Królestwo Scholandii

książka - "Po prostu Excel 2007 PL"

gra - WorldShift Demo

plik - AVG Anti-Virus Free Edition 8.0.100

porada - Legalne czcionki z Visty cz. 1 (Windows XP)

BYK (21.IV - 21.V)

Horoskop - Maj 2008

Zodiakalne Byki będą przez większą część miesiąca osobami "trudnymi" w pożyciu i współpracy. Może to wynikać m.in. ze zbytniego spiętrzenia zajęć w pracy lub - w przypadku tegorocznych maturzystów spod tego znaku - ze stresu związanego z egzaminami. Osoby takie powinny więc nieco zwolnić tempo, gdyż rozpierająca je energia może doprowadzić do niepotrzebnych konfliktów. W ostatniej dekadzie maja słońce na nowo powinno rozświetlić nieboskłon Byków i przywrócić im optymizm i chęć do życia. W sprawach finansowych co prawda szybkie podejmowanie decyzji nie jest wskazane, jednak jeśli osoby spod tego znaku planują większe zakupy, niech dokonają ich w tym miesiącu, inaczej kilka doskonałych okazji przejdzie im koło nosa. Podobnie w życiu prywatnym: nie wolno bagatelizować problemów i odkładać ich na później. Ciągły stres i pośpiech może odbić się fatalnie na kondycji.

Osoby spod znaku Byka, które znajdą nieco wolnego czasu w coraz dłuższe majowe wieczory, powinny zainteresować się programem Greasemonkey - jednym z najbardziej wszechstronnych dodatków do przeglądarki Firefox. Dzięki niemu można niemal dowolnie modyfikować wygląd i zawartość każdej strony WWW. Dostępne są liczne gotowe rozwiązania, a odrobina wiedzy na temat języka JavaScript pozwoli tworzyć własne. Niestety ze skryptów Greasemonkey warto jednak korzystać z umiarem - często najlepszym wyjściem jest własnoręczne przygotowanie skryptu do zastosowania w konkretnym wypadku.

Firefox w rankingach popularności przeglądarek idzie ostro do góry. Co więcej - po raz pierwszy od wielu lat Internet Explorer przestał być najpopularniejszą przeglądarką internetową w Polsce. Na miejsce lidera wysunął się Firefox 2.x. Przeglądarka Mozilli szybko zwiększa swoje udziały nie tylko wśród użytkowników końcowych, ale na bardzo ważnym segmencie rynku - wśród przedsiębiorstw.

witryna - Igol.pl

książka - "Internetowi Milionerzy czyli jak zdobyć fortunę online"

gra - Runes of Avalon 2 Demo

plik - uTorrent 1.8 beta 9704

porada - Legalne czcionki z Visty cz. 2 (Windows XP)

BLIŹNIĘTA (22.V - 20.VI)

Horoskop - Maj 2008

życiu zawodowym zresztą czeka je zastój - Bliźnięta będą zwykle zbyt zajęte natłokiem codziennych spraw, aby snuć plany odnośnie przyszłości i rozwoju kariery. Sytuacja finansowa będzie na tyle ustabilizowana, aby przedstawiciele tego znaku mogli spokojnie myśleć o większych wydatkach, chociaż i tak jedynie nieliczni będą mogli pozwolić sobie na szastanie pieniędzmi. Największe niebezpieczeństwo będzie w czerwcu grozić Wodnikom ze strony... szefa, który być może nałoży na nich dodatkowe obowiązki w pracy. Bliźnięta, które chcą uniknąć niepotrzebnego napięcia i stresu, powinny wyraźnie i bez ociągania zaprotestować przeciw takiemu traktowaniu. W maju zodiakalne Bliźnięta będą się czuć najlepiej w towarzystwie partnera (lub partnerki) oraz w gronie najbliższych przyjaciół - relacje z rodziną mogą się już tak pomyślnie nie układać, a za to obfitować w niesnaski.

Do nieporozumienia, tyle że na nieco większą skalę doszło w 2006 r. ktoś z działu marketingu Microsoftu wpadł wtedy na pomysł oznaczania komputerów, na których uruchomi się Vista. Zbliżała się premiera systemu, a ludzie nie wiedzieli, który komputer sprosta wymaganiom cukierkowego interfejsu Aero. Pojawiające się tu i ówdzie doniesienia przeczyły same sobie, jedni internauci utrzymywali, że Aero w becie Visty działa doskonale na GeForce 256, inni - że do płynnej pracy potrzebuje GeForce 6600GT z 256 MB pamięci. Tak doszło do procesu o Windows Vista Capable, procesu, którego mogło nie być.

W Polsce wśród systemów operacyjnych prym w dalszym ciągu wiedzie Windows XP. Vista zajmuje drugie miejsce, odnotowując systematyczne niewielki przyrost popularności. Do instalowania Visty zachęcają firmy analityczne - według raportu przedstawionego przez Forrester Research, firmy powinny się dobrze zastanowić zanim zdecydują się pominąć uaktualnienie Windows XP do Vista, a nawet powinny wykonać taką migrację jak najszybciej.

witryna - Delirium

książka - "Komputer PC. Poradnik bez kantów"

gra - Europa Universalis: Rome Demo

plik - SiSoft Sandra Lite 2008 XII SP2 2008.5.14.24

porada - Firefox 2: zmiana wyglądu (skórki)

RAK (21.VI - 22.VII)

Horoskop - Maj 2008

Zodiakalne Raki wykażą się w maju przebojowością, ambicją, wolą walki i pragnieniem sukcesu, dzięki czemu uda im się dokonać rzeczy, które dotychczas wydawały się niemożliwe do realizacji. Z pewnością pomoże to niektórym osobom spod tego znaku odzyskać wiarę we własne siły i lepiej stawić czoła wszelkim potencjalnym przeciwnościom losu. Jedyne, czego należy się w maju obawiać, to zbytnia nerwowość i próby wcielania w życie kolejnych pomysłów bez głębszej refleksji nad ich sensem. Owa żywiołowość może okazać się zdradliwa, a Raki zaczną się miotać, bezproduktywnie tracąc energię. W zachowaniu spokoju i równowagi emocjonalnej może pomóc ukochana osoba, w tym celu jednak Raki, które niezbyt lubią się emocjonalnie uzewnętrzniać, muszą zrzucić maskę i pancerz twardziela i zacząć same uczestniczyć w budowie więzi emocjonalnej. Maj to bowiem wymarzony miesiąc do okazywania uczuć innym ludziom.

Osoby spod znaku Raka, które nie chcą ujawniać zbyt wielu informacji na swój temat, a przy okazji są zwolennikami teorii spiskowych, powinny niezwłocznie przestać korzystać z wyszukiwarki Google. Już teraz wiele osób uważa, że Google wie o nas zbyt dużo, ale wkrótce może wiedzieć jeszcze więcej. Pojawiają się też głosy, że Google jest wrogiem prywatności i prowadzi największą akcję wywiadowczą na świecie.

Google nie jest jednak chyba tak groźne, jak hakerzy którzy coraz częściej zaglądają do bankow i serwisow.Web 2.0. Coraz więcej ataków skierowanych jest przeciwko zaufanym stronom banków i serwisów społecznościowych, a najbardziej pożądanym towarem czarnorynkowym pozostają dane dostępowe do internetowych kont bankowych. Niestety wzrasta liczba ataków przeprowadzanych z terytorium Polski. Cyberwłamywacze przez swoją działalność generują spory ruch w Internecie - pakiety przesyłane przez nich w celu przeprowadzania ataków typu DDoS mogą stanowią średnio ok. 2% wszystkich danych przesyłanych przez Sieć.

witryna - Comperia

książka - "Blog, więcej niż internetowy pamiętnik"

gra - Driving Speed 2 Free Full Game

plik - Free YouTube Downloader 1.1

porada - Omijanie Kontroli konta użytkownika dla wybranych aplikacji (Windows Vista)

LEW (23.VII - 22.VIII

Horoskop - Maj 2008

Gwiazdy wróżą Lwom w tym miesiącu obniżenie formy - zarówno fizycznej jak i intelektualnej. Osoby spod tego znaku mogą cierpieć na problemy z koncentracją, roztargnienie i często bujać w obłokach. Wskutek roztargnienia w pracy zodiakalne Lwy mogą zostać pochopnie posądzone przez współpracowników o niekompetencję, a nawet lenistwo. Bujanie w obłokach może się niekiedy okazać dość ryzykowne, zwłaszcza, że sytuacja może od nich wymagać twardego stąpania po ziemi. Utrata wrodzonej czujności i zmysłu wytrawnego stratega w połączeniu z rosnącą aktywnością współpracowników, nie postawi ich w korzystnym świetle przed przełożonymi. Zodiakalne Lwy pozostające w stałych związkach partnerskich mogą odczuć potrzebę odmiany, natomiast osoby spod tego znaku wciąż poszukujące miłości być może zrobią sobie krótką przerwę w łowach.

Można ją będzie wykorzystać np. na zapoznanie się z Platypusem, kolejnym ciekawym dodatkiem do Firefoksa, który umożliwia tworzenie skryptów dla Greasemonkey w trybie graficznym. Prostota użycia programu w zasadzie nie wymaga umiejętności programistycznych. Jest to jedno z najmocniejszych narzędzi spośród wszystkich dostępnych dla przeglądarek internetowych.

Obserwując dzisiejsze trendy w tworzeniu oprogramowania, można dojść do wniosku, że powstają aplikacje, które mogą zmienić praktycznie wszystko i wszędzie. Dodatki do przeglądarek nie dziwią już nikogo, podobnie jak programy na komórki. Codziennie powstają ich dziesiątki - część z nich cechuje się doskonałą jakością i dużymi możliwościami - i chyba dobrze, gdyż dzisiejsze komórki to już nie tylko urządzenia, które służą do dzwonienia i wysyłania krótkich wiadomości tekstowych - to prawdziwe kombajny, które łączą w sobie telefon, aparat, kamerę, komputer, GPS, odtwarzacz MP3, mogą nawet pełnić rolę telewizora. Być może wkrótce będą nawet pracować na wodę.

witryna - Dzienniczek ucznia

książka - "Windows Vista PL. Bez kantów"

gra - Wiedźmin (The Witcher) Patch 1.3

plik - X-Lite 3.0

porada - Optymalizacja Firefoksa 2 do połączenia sieciowego

PANNA (23.VIII - 22.IX)

Horoskop - Maj 2008

Osoby spod znaku Panny znajdą się w tym miesiącu w gronie czołowych miłośników doznań kulinarnych. Uroki kuchni egzotycznych będą zbyt silne, aby się im opierać. Co prawda można będzie liczyć na związaną z nimi znaczną poprawę samopoczucia, ale da znać o sobie także i druga strona medalu - wychudzony portfel. W związku z tym zodiakalne Panny, które już w maju chciałyby przeznaczyć zainwestować w wakacyjny wyjazd, będą musiały jeszcze się wstrzymać, w ostateczności zaś przełożyć urlop na przełom sierpnia i września (nie ma się jednak co zamartwiać z tego powodu na zapas). Majowa aura okaże się wyjątkowo sprzyjająca dla związków partnerskich, oczywiście pod warunkiem, że osoby spod znaku Panny nie będą sobie zbyt często (w czasie wolnym, rzecz jasna) zaprzątać głowy pracą i zawodowymi obowiązkami. Jeśli tylko uda im się powściągnąć kulinarne zapędy, o utrzymanie względnej stabilizacji finansowej nie będzie trudno.

Innym powodem do zmartwień i obaw o stand omowych finansów może być nieokiełznana chęć nabywania coraz to nowych dóbr kultury. Niektóre zodiakalne Panny może ogarnąć zakupowa gorączka w postaci np, manii skompletowania całej dyskografii ulubionego zespołu. Dopiero po czasie może przyjść refleksja: "a co, gdybym pobrał wszystko z Sieci, za darmo?" Takim właśni problemom poświęcane są konferencje organizowane z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej - tegoroczne spotkanie przeprowadzono pod hasłem "Stop piractwu!".

Walka z piractwem w Polsce powoli nabiera rumieńców. W ostatnim czasie powstał policyjny plan akcji "Nie ściąg@j na siebie kłopotów", w ramach której prowadzone będą akcje uświadamiające i edukacyjne ostrzegające przed przestępstwami komputerowymi, w tym przed nielegalnym udostępnianiem treści w Internecie. Na świecie organizacje walczące z piractwem odnotowują wzloty i upadki. Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego może np. liczyć się z wysunięciem przez serwis The Pirate Bay żądania odszkodowania za straty, które "Piracka Zatoka" poniosła w wyniku zablokowania duńskim internautom dostępu do niej.

witryna - Imperium Romanum

książka - "OpenOffice.ux.pl Calc 2.0. Ćwiczenia"

gra - Nitro Stunt Racing Updated Demo

plik - J. River Media Center 12.0.481

porada - Ograniczenia oprogramowania za pomocą reguł (Windows XP Professional, Vista Business/Ultimate)