Hosting wirtualny - jak wybrać serwer VPS

Serwer VPS to korzystne cenowo rozwiązanie, skierowane dla wymagających użytkowników, którym hosting współdzielony przestaje wystarczać, a nie potrzebują jeszcze fizycznej maszyny na wyłączność. Czym kierować się przy wyborze dostawcy usługi i samej oferty, jakich narzędzi użyć do zarządzania serwerem VPS i jak serwery VPS mają się do maszyn wirtualnych uruchamianych w chmurze – o tym w naszym artykule.


VPS stanowi pomost pomiędzy klasycznym hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. W ramach usługi otrzymasz w pełni funkcjonalny serwer internetowy z gwarancją zasobów oraz dostępem do powłoki systemu operacyjnego. W praktyce oznacza to większą moc niezbędną do uruchamiania bardziej wymagających projektów i pełną swobodę w zarządzaniu konfiguracją systemu oraz zainstalowanych w nim aplikacji i bibliotek.

Standardowa oferta VPS dostawcy hostingu obejmuje trzy lub cztery predefiniowane konfiguracje, różniące się gwarantowanymi zasobami serwera i, co oczywiste, ceną. Wraz ze wzrostem wymagań istnieje możliwość przejścia na wyższy plan VPS, aby zagwarantować swoim projektom odpowiednią moc obliczeniową. Wybrani dostawcy umożliwiają dostosowanie każdego z parametrów serwera (procesor, RAM, dysk) oddzielnie, zgodnie z wymaganiami wdrażanego projektu.

Serwery VPS oferowane są w dwóch wariantach: Root VPS (bez administracji) oraz Managed VPS (z administracją). W najczęściej wybieranej opcji Root VPS masz pełną kontrolę nad serwerem, a z konta administratora możesz wdrażać własne konfiguracje systemu oraz instalować potrzebne oprogramowanie i biblioteki. Serwer Managed VPS, nazywany także hostingiem dedykowanym, zarządzany jest przez dostawcę hostingu. To propozycja dla klientów, którzy przenoszą swoje strony z hostingu współdzielonego, a nie znają się na administrowaniu serwerami. Serwery Managed VPS znajdziesz m.in. w ofercie HitMe.pl oraz IQ.PL.

Platforma e-biznes w Kei.pl łączy w sobie wydajność i elastyczność serwerów VPS z funkcjonalnością i łatwością zarządzania hostingiem współdzielonym. To pewien rodzaj serwera typu Managed VPS. W ramach usługi otrzymasz gotowy do pracy serwer internetowy z gwarantowanymi zasobami, które możesz zmieniać wraz z rozwojem swojego biznesu. Administracja usługą odbywa się z poziomu autorskiego panelu Webas, a wiec tego samego, który klienci hostingu współdzielonego używają do zarządzania domenami, WWW, bazami danych i pocztą. Nie musisz znać komend wiersza poleceń i składni reguł zapory sieciowej (iptables), aby sprawnie zarządzać swoim serwerem. Dzięki aplikacji Reseller (opcja dodatkowo płatna 69 zł miesięcznie) będziesz mógł zaoferować usługi hostingowe pod własną marką. To doskonała propozycja dla osób zajmujących się tworzeniem stron internetowych, agencji interaktywnych oraz firm z branży IT, które chcą uruchamiać strony WWW klientów na własnym serwerze.

Hosting wirtualny - jak wybrać serwer VPS

Zarządzanie regułami zapory sieciowej w panelu Webas firmy Kei.pl

Kilku dostawców oferuje serwery VPS z etykietą cloud – nie są one „prawdziwą” chmurą obliczeniową, ale mają kilka cech, na które należy zwrócić uwagę. Unikatowość takiego rozwiązania polega na tym, że zmiana zasobów maszyny wirtualnej nie wymaga restartowania serwera. W usłudze Cloud firmy Kylos zasoby dyskowe serwera VPS przechowywane są na szybkiej macierzy SAN. W przypadku awarii sprzętu wszystkie maszyny wirtualne zostaną automatycznie przeniesione na inny serwer, aby zapewnić ciągłość działania usługi.