Hosting współdzielony, VPS, serwer dedykowany czy chmura?

Rynek usług hostingowych jest dość przewidywalny i raczej nie ewoluuje. Od lat istnieją cztery główne produkty: hosting współdzielony, VPS, serwery dedykowane i cloud server. Każda z tych opcji ma swoje wady oraz zalety i tak naprawdę nie spełnia w stu procentach wymogów klientów. Przebłyskiem innowacji w ostatnim czasie stał się Elastyczny Web Hosting, który jako jeden z niewielu produktów hostingowych otrzymał wyróżnienie redakcji „PC World” w 2017 roku. Kumuluje w sobie największe zalety wcześniej wymienionych opcji, a z każdym miesiącem zdobywa coraz większą część rynku.

Hosting współdzielony, VPS czy serwer dedykowany?

Te trzy produkty od lat istnieją na rynku hostingowym, skierowane są do odmiennych grup odbiorców i znacznie różnią się pod względem ceny.

Hosting współdzielony ze względu na to, że jest tanim i bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ jest w pełni zarządzany przez administratorów firmy hostingowej, cieszy się największym zainteresowaniem wśród niewielkich przedsiębiorstw i początkujących blogerów. Działa w bardzo prosty sposób: na jednym serwerze jednocześnie funkcjonuje wiele różnych stron. Klient otrzymuje dostęp do autorskiego lub licencjonowanego panelu administracyjnego i raczej nie powinien mieć większych problemów z obsługą hostingu, nawet jeśli nie posiada szczególnej wiedzy technicznej.

Główną wadą tego rozwiązania jest jego stabilność i ograniczone zasoby, które są przydzielone poszczególnym serwisom bazującym na tej samej instancji. Niestety, niezależnie od tego, na jak drogi pakiet w firmie hostingowej się zdecydujesz, istnieje ryzyko, że przy nagłym skoku ruchu wyczerpiesz zasoby i twoja strona zostanie na jakiś czas zablokowana.

Może się również zdarzyć, że inny serwis, który znajduje się na tym samym serwerze, odwiedzi mnóstwo osób w tym samym czasie. Wtedy także poczujesz tego skutki w postaci wolno działającej strony.

VPS to rozwiązanie plasujące się pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Jest to wirtualna maszyna instalowana na serwerze, której użytkownik otrzymuje pełne parametry tylko dla siebie. To ogromna zaleta, ponieważ masz pewność, że obok ciebie nie znajduje się żaden inny serwis, przez który może ucierpieć twój portal.

Hosting współdzielony, VPS, serwer dedykowany czy chmura?

Klienci często przepłacają za VPS czy serwery dedykowane.

Wadą tej opcji jest konieczność dysponowania umiejętnościami potrzebnymi do obsługi serwera. Można oczywiście skorzystać z usług administratora, ale są to już dodatkowe i niemałe koszty. Musisz również samodzielnie dbać o kopie zapasowe. Poza tym VPS nie uchroni cię w momencie przekroczenia zasobów, których wielkość jest definiowana przed zakupem. Jeśli nagle przekroczysz parametry, które masz do dyspozycji, twoja strona przestanie działać.

Serwer dedykowany to osobny komputer znajdujący się w serwerowni, który jest wyłącznie do twojej dyspozycji. Rozwiązanie zdecydowanie najdroższe, przeznaczone tylko do dużych firm generujących gigantyczny ruch. Serwery dedykowane gwarantują bezpieczny zapas mocy obliczeniowej, który w większości przypadków pozostaje niewykorzystywany. Mimo to klienci muszą za niego płacić. Ponadto bez odpowiednich umiejętności technicznych lub pomocy administratora serwer dedykowany będzie bezużyteczny.

Należy również pamiętać, że w przypadku awarii takiego serwera jego przywrócenie jest trudniejsze w porównaniu do tradycyjnego hostingu współdzielonego ze względu na określone procedury. Zdarza się, że restart serwera dedykowanego trwa bardzo długo, nawet kilka czy kilkanaście godzin.

W takim razie może chmura?

Cloud server zwany chmurą to jedno z nowszych rozwiązań dostępnych na rynku hostingowym. Jego działanie jest bardzo zbliżone do VPS czy serwera dedykowanego z jedną różnicą. Te dwa rozwiązania, mimo że oparte na bardzo mocnych komputerach, cały czas są narażone na awarie mechaniczne, które mogą doprowadzić do tego, że twoja strona przestanie działać. Droższe rozwiązania chmurowe gwarantują nieprzerwane działanie, ponieważ w przypadku awarii sprzętowej automatycznie przetransferują pliki w inne miejsce, dzięki czemu strony cały czas będą dostępne. Tańsze i zdecydowanie bardziej pospolite chmury również uruchomią kopię strony na innej maszynie, ale wiąże się to z przerwą w działaniu serwisu.

Cloud server to również automatyczne skalowanie w zależności od potrzeb. W przypadku skoku ruchu chmura dopasuje swoje parametry tak, żeby nie doszło do spowolnień strony lub jej blokady. Jest jednak jeden szkopuł: skalowanie nie działa w dół, a więc w sytuacji kiedy nie będzie zapotrzebowania na te parametry, klient i tak będzie za nie płacił. Aby zmniejszyć zasoby, wymagany jest ręczny restart serwera, który wymaga zaangażowania administratora.

Do obsługi chmury potrzebne są umiejętności techniczne lub właśnie pomoc administratora, ponieważ w większości przypadków usługodawca nie zapewnia panelu administracyjnego do obsługi serwera.Zalety
Wady
Hosting
współdzielony
- bezpieczne i tanie rozwiązanie
- w pełni zarządzane
- dostęp do panelu administracyjnego
- nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy technicznej
- nie zawsze zadowalająca stabilność
- niskie limity bezpieczeństwa
- zależność od innych serwisów znajdujących się na tym samym serwerze
VPS
- pełne parametry bezpieczeństwa dostępne tylko dla jednego klienta
- brak zależności od innych serwisów
- wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej lub wsparcia administratora
- należy samodzielnie dbać o kopie zapasowe
- w momencie przekroczenia zasobów, strona jest blokowana
- brak panelu administracyjnego bez uprzedniej instalacji
Serwer dedykowany
- komputer w serwerowni będący do dyspozycji jednego klienta
- brak zależności od innych serwisów
- wysokie limity bezpieczeństwa
- wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej lub wsparcia administratora
- należy samodzielnie dbać o kopie zapasowe
- przywrócenie serwera po awarii jest trudne i czasochłonne
- brak panelu administracyjnego bez uprzedniej instalacji
Chmura
- pełne parametry bezpieczeństwa dostępne tylko dla jednego klienta
- w przypadku awarii strona pozostaje dostępna ze względu na automatyczny transfer plików
- automatyczne skalowanie zasobów do góry
- wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej lub wsparcia administratora
- brak panelu administracyjnego bez uprzedniej instalacji
- skalowanie zasobów nie działa w dół

Elastyczny Web Hosting – nowość na rynku hostingowym

Jak widać, wszystkie rozwiązania wymienione powyżej mają zalety, ale również spore wady, które są problematyczne i często dyskwalifikują którąś z usług. Ale jest jeszcze jedna możliwość...

Elastyczny Web Hosting to najnowsze rozwiązanie stworzone przez istniejącą na rynku ponad 15 lat polską firmę dhosting.pl. Łączy ono w sobie największe zalety wszystkich wymienionych powyżej usług, ale co ważne, niweluje ich wady.

Główną zaletą tej usługi, której próżno szukać wśród pozostałych rozwiązań, jest automatyczne skalowanie serwera również w dół. Niezależnie od tego, jak duży skok ruchu zaliczysz, twoja strona pozostanie aktywna, ponieważ inteligentne algorytmy automatycznie i błyskawicznie przydzielą wymaganą ilość zasobów. Dodana moc obliczeniowa zostanie rozliczona w formie przedpłaty za godzinę, więc kiedy ruch wróci do normy, przestaniesz ponosić dodatkowe koszty.

Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ nigdy nie przepłacasz za swój serwer. Płacisz wyłącznie za faktycznie wykorzystane zasoby.

Nasze zapotrzebowanie na zasoby często się zmienia ze względu na prowadzone kampanie marketingowe. Zdecydowaliśmy się na wybór dhosting.pl, ponieważ to jedyna firma, która elastycznie dopasowuje możliwości oraz koszty usługi, jednocześnie odpowiadając w pełni za administrację naszymi serwerami. ~Kazar

Poza tym Elastyczny Web Hosting to w pełni zarządzana usługa połączona z intuicyjnym i autorskim panelem administracyjnym. O jej działanie dba sztab administratorów czuwających przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie musisz się również martwić o kopie zapasowe, które są wykonywane za ciebie.

Można śmiało założyć, że Elastyczny Web Hosting to usługa na zawsze. Automatycznie skaluje zasoby, więc w przypadku szybkiego rozwoju nie ma potrzeby przechodzenia na serwer dedykowany bądź VPS.dhosting.pl Elastyczny Web Hosting
Hosting współdzielony
VPS
Serwer
dedykowany
Chmura
obliczeniowa
Cena w skali roku
200 zł
od 50 zł
od 300 zł
od 2500 zł
od 1000 zł
Zarządzanie serwerem przez dostawcę
T
T
N
N
N
Poprawne działanie popularnych aplikacji (np. WordPress czy PrestaShop)
T
T
T
T
T
Możliwość instalacji certyfikatu SSL
T
T
T
T
T
Automatyczne skalowanie zasobów
T
N
N
N
T
Dostosowanie kosztów do wykorzystania
T
N
N
N
N
Panel do zarządzania hostingiem
T
T
N
N
N
Kopie bezpieczeństwa
T
T
N
N
N

Elastyczny Web Hosting – ile to kosztuje?

Koszt podstawowego pakietu to 200 zł netto rocznie, w jego ramach otrzymujesz 1 GHz CPU, 1 GB RAM i 50 GB SSD, więc dwa razy więcej niż w tradycyjnym hostingu. W cenie znajduje się w pełni nielimitowany transfer, dedykowany adres IP, certyfikat SSL Let’s Encrypt, brak limitów ilości procesów PHP czy zapytań do bazy danych. Jeśli twój serwis przekroczy podstawowe zasoby, poniesiesz dodatkowe, niewielkie koszty rozliczone w formie przedpłaty. Są to kwoty oscylujące wokół kilku, kilkunastu groszy.

W czerwcu z Elastycznego Web Hostingu zaczęło korzystać Tabletowo.pl, które każdego miesiąca czyta ponad 700 tys. osób. Wcześniej serwis był utrzymywany na tradycyjnym hostingu współdzielonym, którego koszt oscylował wokół 500 zł netto miesięcznie. W case study, które pojawiło się na dhosting.pl, można przeczytać:

Jaki jest realny koszt, który ponosi Tabletowo? Oczywiście podstawa to 200 zł netto rocznie. Natomiast miesięczny koszt w ramach elastycznego skalowania wynosi około 30 zł netto. Po zsumowaniu tych dwóch wartości otrzymujemy kwotę około 50 zł netto miesięcznie, więc 10 razy mniej w porównaniu do poprzedniego usługodawcy.

Hosting współdzielony, VPS, serwer dedykowany czy chmura?

Z usług dhosting.pl korzysta wiele rozpoznawalnych marek. Elastyczny Web Hosting jest idealnym rozwiązaniem dla agencji interaktywnych, które prowadzą dla swoich klientów kampanie marketingowe w internecie i chcą mieć pewność, że ich strony nie zostaną zablokowane pod naporem odwiedzających. Duże koszty poniesione na reklamę nie zostaną zmarnotrawione, gdy duży ruch na stronie spowoduje jej niedostępność.

EWH to pierwsza usługa hostingowa z Polski, która wchodzi na rynek USA

Elastyczny Web Hosting w każdym miesiącu zdobywa setki nowych klientów w Polsce i jest innowacyjnym rozwiązaniem na skalę światową, dlatego ma realne szanse na podbój USA, a za jakiś czas kolejnych rynków. Przygotowania do ekspansji trwają od jakiegoś czasu, czego wynikiem jest to, że już we wrześniu z narzędzia skorzystają pierwsi betatesterzy ze Stanów Zjednoczonych.

Firma dhosting.pl otrzymała również wsparcie z Unii Europejskiej w ramach konkursu „Go to Brand”, które wspomoże promocję Elastycznego Web Hostingu w USA.

EWH jedynym słusznym rozwiązaniem

Elastyczny Web Hosting to obecnie najbardziej dopracowana i innowacyjna usługa dostępna na rynku hostingowym. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać tradycyjny hosting współdzielony, VPS, serwer dedykowany czy chmurę, porównaj wszystkie parametry, możliwości rozwoju, bezpieczeństwa i przede wszystkim cenę, a przekonasz się, że Elastyczny Web Hosting jest teraz najlepszą alternatywą na rynku.