HotBot Desktop: wyszukiwarka internetowo-lokalna

Firma Terra Lycos udostępniła nietypowy, darmowy dodatek do przeglądarki - HotBot Desktop. W pełni integrująca się z przeglądarką Internet Explorer aplikacja ma zadziwiająco dużą funkcjonalność - umożliwia przeszukiwanie sieci WWW, Historii przeglądarki, zasobów lokalnych, a także wyszukiwanie wiadomości e-maili oraz przeglądanie wątków RSS. Dodatkowo, HotBot Desktop potrafi blokować okienka pop-up.

HotBot Desktop: wyszukiwarka internetowo-lokalna
Dodatki takie jak HotBot Desktop są od pewnego czasu bardzo popularne - aplikacje tego typu udostępniły m.in. Google (Google Toolbar) oraz Yahoo! (Yahoo! Companion Toolbar). Programy te integrują się z przeglądarką internetową - dodają do niej dodatkowy pasek narzędzi, w którym umieszczone jest okienko wyszukiwania oraz najróżniejsze dodatkowe narzędzia.

Innowacyjność rozwiązania Terra Lycos polega na rozszerzeniu funkcjonalności HotBot Desktop - aplikacja nie tylko umożliwia przeszukiwanie zasobów Internetu, ale także przeprowadzanie wyszukiwania w plikach lokalnych oraz poczcie elektronicznej. Co więcej, program może również pełnić funkcje czytnika wątków RSS (jest to oparty na XML-u format dystrybucji treści, umożliwiający umieszczanie wiadomości na niezależnych stronach internetowych), potrafi też blokować okienka pop-up.

Zobacz również:

  • Google nie odpowie na "głupie" pytania

Przeszukiwanie WWW

HotBot Desktop: wyszukiwarka internetowo-lokalna

Panel ustawień wszykiwania sieci WWW

Wyszukiwanie informacji w sieci WWW odbywa się oczywiście za pośrednictwem wyszukiwarki HotBot (należącej do Terra Lycos). Wyniki wyszukiwania prezentowane są na pojawiającym się po lewej stronie panelu - dzięki temu użytkownik, który chce znaleźć jakieś informacje, nie musi opuszczać przeglądanej właśnie strony. Wyszukiwarkę można oczywiście skonfigurować do swoich potrzeb - tak, aby pokazywała np. określoną liczbę wyników, opisy znalezionych stron, a także, by blokowała niestosowne treści (opcja Block offensive content). Dostępna jest również opcja podkreślania na znalezionej stronie wyszukiwanych słów lub fraz.

Przeszukiwanie zasobów lokalnych

HotBot Desktop: wyszukiwarka internetowo-lokalna

Wyszukiwanie plików w HotBot Desktop

HotBot Desktop potrafi wyszukiwać na dysku (dyskach) większość popularnych formatów plików - wystarczy wpisać wyszukiwane słowo i wybrać opcję "Search files". Program może również posłużyć do wyszukiwania wiadomości e-mail - jest w pełni zgodny z programami MS Outlook i MS Outlook Express. Również w tym przypadku, wyniki wyszukiwania prezentowane są na specjalnym panelu. Warto zaznaczyć, że opcja przeszukiwania zasobów lokalnych jest dostępna tylko pod warunkiem, że włączone jest indeksowanie plików (można to zrobić z poziomu HotBot Desktop). Możliwe jest także wyszukiwanie danych w historii przeglądarki IE.

Blokada pop-up'ów i wątki RSS

Blokada okienek pop-up to zdecydowanie najprostsza, jeśli chodzi o możliwości konfiguracji, funkcjonalność. Blokada jest domyślnie włączona dla wszystkich witryn, użytkownik może ją jednak wyłączyć - albo całkowicie, albo tylko dla wybranych witryn. Na dodawanym do przeglądarki Internet Explorer pasku narzędzi prezentowana jest ponadto liczba zablokowanych już okienek.

HotBot Desktop: wyszukiwarka internetowo-lokalna

Wątki RSS w HotBot Desktop

Podobnie prosta jest obsługa modułu czytnika wątków RSS - wystarczy wybrać opcję RSS Feeds i tam albo podać odpowiedni odnośnik, albo skorzystać z wbudowanej do aplikacji wyszukiwarki wątków.

"Połączenie wyszukiwania w Internecie z przeszukiwaniem zasobów lokalnych jest ciekawą innowacją, której jak do tej pory nie wprowadzili główni gracze na rynku wyszukiwarek - np. Google." tłumaczy Danny Sullivan, redaktor serwisu SearchEngineWatch.com. "Ciekawe swoją drogą, jak Terra Lycos rozwiązało to technologicznie - bo wyszukiwanie informacji w Sieci i w zasobach lokalnych to zupełnie inne problemy technologiczne" - dodaje Sullivan.

Warto przypomnieć, że podobny produkt promowała już w 1998 r. Altavista - mowa tu o AltaVista Discovery. Wtedy pomysł nie wypalił - głównie dlatego, że aplikacja ta (podobnie jak HotBot Desktop) wymagała indeksowania plików, co ówczesnym komputerom zajmowała sporo czasu. Dodatkowo, AltaVista Discovery tworzył na dysku stosunkowo duży plik z indeksem, co dodatkowo zniechęcało użytkowników. Teraz jednak dyski są znacząco większe, zaś HotBot Desktop indeksuje jedynie niektóre typy plików, co skutecznie niweluje problem.

Program powstał dzięki współpracy Terra Lycos z firmą Argo Technology.

Więcej informacji oraz plik instalacyjny:

http://www.hotbot.com/tools/desktop/