Huawei HarmonyOS 2.0 - nowy system dla zegarków, komputerów i aut

Chińczycy przygotowują się do premiery własnego, wszechstronnego systemu operacyjnego, który konkurować będzie z Windowsem i Androidem. Premiera we wrześniu.

Huawei dąży obecnie do uzyskania sporej niezależności na rynku. Po wprowadzeniu firmy na czarną listę Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych chiński producent utracił dostęp do technologi z USA. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy Huawei opracował wiele nowych rozwiązań, które mają spowodować, że w przyszłości firma będzie zupełnie niezależna od innych producentów elektroniki i oprogramowania.

Logo systemu HarmonyOS

Logo systemu HarmonyOS

Od dłuższego czasu mówi się, że na rynku zadebiutuje nowy system HarmonyOS, który instalowany będzie na praktycznie każdym urządzeniu z logo Huawei na obudowie.

Zgodnie z najnowszym raportem Science and Technology Innovation Express News producent zamierza we wrześniu 2020 roku zaprezentować nową, znacznie bardziej rozbudowaną wersję HarmonyOS.

HarmonyOS 2.0 będzie wszechstronnym systemem operacyjnym. Jego instalacja możliwa będzie nie tylko na komputerach oraz smartfonach, ale także zegarkach, urządzeniach ubieranych czy systemach infotainment w pojazdach.

Huawei po udanym debiucie na rynku komputerów przenośnych pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows postanowił zająć się produkcją komputerów stacjonarnych. W Shenzhen trwają zaawansowane prace nad komputerem stacjonarnym z autorskim procesorem z rodziny HiSilicon Kunpeng. Komputera ten będzie jednym z pierwszych urządzeń pracujących pod kontrolą HarmonyOS 2.0.

Ostatnimi czasy firma Huawei złożyła kilka aplikacji na zastrzeżenie nazw handlowych HarmonyOS, HarmonyOS Connected, HarmonyOS Linked oraz kilku innych. Działania te potwierdzają, że wkrótce zobaczymy nową wersję systemu operacyjnego z Shenzhen.

Smartfon Huawei P10 z Androidem i usługami Google

Smartfon Huawei P10 z Androidem i usługami Google

Zgodnie z najnowszym raportem premiera HarmonyOS 2.0 powinna odbyć się we wrześniu tego roku. Początkowo powinniśmy zobaczyć komputery stacjonarne pracujące pod kontrolą HarmonyOS. Bardzo możliwe, że w przyszłości na rynku pojawią się również smartfony, ale czy nie podzielą one losu Windows Phone'a i Symbiana?

Co sądzisz o wprowadzeniu trzeciego mobilnego systemu operacyjnego na rynek?

Sprawdź, ile kosztuje najnowszy Huawei Watch GT 2e (zapoznaj się z naszą recenzją)

Źródło: gizmochina.com