Huawei Mate 30 Pro - specyfikacja, cena, data premiery [30.10.2019]

W opinii wielu użytkowników Mate 20 Pro jest jednym z najlepszych obecnie smartfonów z Androidem. Wygląda na to, że Huawei ostro pracuje nad tym, aby kolejny był równie udanym modelem. Oto wszystkie dotychczasowe plotki i przecieki na jego temat.


Mate 20 Pro to jak dotąd ostatni flagowiec, w który naładowano mnóstwo nowoczesnych technologii - zaczynając od procesora Kirin 980 i potrójnego aparatu, kończąc na wbudowanym w wyświetlacz czytniku linii papilarnych, skaner twarzy 3D oraz ładowanie bezprzewodowe (przy istniejącym przewodowym). Huawei Mate 30 Pro - podobnie jak i inne modele Huwaei - może mieć poważne problemy, ponieważ 20 maja Google cofnęło licencję producentowi na używanie systemu Android. Powód? Rząd USA wpisał chińskiego giganta technologicznego na czarną listę - piszemy o tym w artykule "Google zrywa współpracę z Huawei. Koniec licencji na Androida". Oznacza to, że nie wiadomo, czy Mate 30 Pro będzie go używać, czy też zostanie wprowadzone inne rozwiązanie. Technicznie może używać Androida w wersji open-source, ale nie będzie mieć dostępu do Google Play ani usług giganta IT. Ale być może ten stan rzeczy ulegnie zmianie przed premierą smartfona.

AKTUALIZACJA: Huawei może ponownie korzystać z systemu Android i jego właśnie oczekujemy w tym smartfonie.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [21.07.2021]

AKTUALIZACJA 29.08.2019: Reuters poinformował, że Huawei Mate 30 trafić do sprzedaży bez usług i aplikacje Google. Wynika to z warunków licencji.

Mate 30 Pro - data premiery

Spodziewamy się premiery po 16 października 2019 roku. Dlaczego? Ponieważ wszystkie modele z serii P są ogłaszane w pierwszej połowie roku, a na rynek trafiają na jesieni. Od kilku lat ma to miejsce w drugiej połowie października. Jednak równie prawdopodobnym terminem jest druga połowa września - pojawia się on w wielu przeciekach, które pojawiły latem.

2 września oficjalnie podano, że premiera smartfonów Mate 30 będzie mieć miejsce 19 września w Monachium.

Mate 30 Pro - cena

Ponieważ wszystkie nowe flagowce kosztują zazwyczaj więcej od poprzedników, być może Mate 30 będzie najdroższym telefonem w historii Huawei. Mate 20 kosztował w dniu premiery 4299 złotych, a wcześniejszy - Mate 10 Pro - 3 499 złotych. Czy zatem Mate Pro 3 będzie wydatkiem 5 tys. złotych? Spodziewamy się ceny "w tych okolicach".

Mate 30 Pro - specyfikacja i funkcje

Może się wydawać, że mówienie w tej chwili o tych elementach telefonu to wróżenie z fusów, ale zmienia się to, gdy przypominamy sobie, że będzie lepszy od poprzednika. A więc na pewno znajdzie się w nim mocniejszy procesor. Zazwyczaj informacje o tym podawane są na wrześniowych targach IFA, ale podejrzewamy, że będzie to Kirin 990. Co do funkcji - Richard Yu, szef Huawei, zapowiedział, że firma skupi się w 2019 roku na SI. W liście otwartym napisał: "Wierzymy w siłę SI i konieczność mocnego wprowadzenia tej technologii w celu rozszerzenia granic ludzkich możliwości. Przykładowo - współpracujemy z kilkoma organizacjami, aby stworzyć SI mogącą tłumaczyć niesłyszącym dzieciom bajki na język migowy oraz narzędzie do rozpoznawania wad wzroku". Nie jest to zaskoczenie - producenci już teraz inwestują mocno w zaawansowaną SI i w ciągu kolejnych dziesięciu lat wydatki na rozwój tej gałęzi technologii znacząco wzrosną. Dlatego powoli będzie się odchodzić od "asystentów" na rzecz wbudowanych rozwiązań. Będziemy też obserwować powolne zastępowanie procesorów CPU przez NPU (Neural Processing Unit).

Pogłoski mówią o zastosowaniu w tym modelu procesora Kirin 990, który ma zostać zaprezentowany na przełomie sierpnia i września 2019.

AKTUALIZACJA 07.09.2019: na targach IFA 2019 Huawei zaprezentował Kirin 990 i potwierdził, że procesor znajdzie się w smartfonach Mate. Firma informuje, że chip łączy w sobie kompatybilność z siecią 5G, inteligencję AI oraz 7 nm proces technologiczny. Huawei jest liderem w zakresie funkcji AI dzięki dedykowanemu NPU (jednostce przetwarzania neuronowego), która wbudowana jest także w poprzednie układy Kirin 970 oraz 980. Pozwala ona na przetwarzanie AI w trybie offline bezpośrednio na urządzeniu. Huwaei twierdzi, że jego chip jest bardziej kompaktowy od rozwiązań konkurencji. Modem 5G może osiągnąć maksymalną prędkość pobierania na poziomie 2,3 Gbps. Procesor posiada funkcję inteligentnego korzystania zarówno z sieci 4G, jak i 5G w tym samym czasie.

Jednak jak na razie za wcześnie, aby powiedzieć cokolwiek o przekątnej ekranu czy rozdzielczości. Jedyna ciekawa pogłoska na temat tego telefonu, która póki co ujrzała światło dzienne, została ujawniona przez Mobielkopen - podobno Huawei Mate 30 Pro ma mieć tylny aparat z aż pięcioma obiektywami! Huawei złożyło już patent na odpowiednią obudowę - jest na niej miejsce na pięć obiektywów i ma prostokątny kształt. Tu warto dodać, że wg innej plotki nad podobnym rozwiązaniem pracuje Nokia dla modelu Nokie 9 PureView.

27 sierpnia do sieci trafiła grafika reklamowa Mate 30 Pro - jak widać, tylny aparat urządzenia ma mieć cztery obiektywy, ułożone w dość nietypowy sposób. Według przecieków, jeden to 1/1.55, drugi - szerokokątny 1/1,7, a trzeci - peryskopowy x5. Ponadto z przodu widzimy notch, w którym znajduje się obiektyw aparatu selfie. Ma on mieć funkcję rozpoznawania twarzy

Huawei Mate 30 Pro - specyfikacja, cena, data premiery [30.10.2019]

17 września w sieci znalazły się zdjęcia nadchodzących modeli z serii.

Huawei Mate 30 Pro Porsche Design wygląda tak:

Huawei Mate 30 Pro - specyfikacja, cena, data premiery [30.10.2019]

Huawei Mate 30 Pro

Huawei Mate 30 Pro - specyfikacja, cena, data premiery [30.10.2019]

Huawei Mate 30 Lite

Huawei Mate 30 Pro - specyfikacja, cena, data premiery [30.10.2019]

AKTUALIZACJA 30.10.2019

Huawei Mate 30 i Mate 30 Pro prawdopdobnie trafią do Europy 15 listopada. Mają pojawić się w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. prawdopodobne ceny to:

Mate 30 - 799 euro (ok. 3,4 tys. zł)

Mate 30 Pro - 1099 euro (ok.4,7 tys. zł)

Mate 30 Pro 5G - 1199 euro (ok. 5150 zł)