Huawei Mate X2 w drodze. Szykuje się spore rozczarowanie

Huawei szykuje się do wprowadzenia na rynek nowego smartfona z elastycznym ekranem. Wszystko wskazuje na to, że urządzenie nie odniesie sukcesu rynkowego. Dlaczego Chińczycy sięgnęli po starego Androida 10 bez dostępu do usług Google? Czy to początek końca firmy Huawei?

Huawei wraz z Samsungiem byli pierwszymi producentami, którzy wprowadzili na rynek smartfony z elastycznymi ekranami i składaną obudową. Niestety Huawei w międzyczasie borykał się ze sporymi problemami, które poskutkowały utratą dostępu do usług Google. Chińczycy zajęli się rozwojem nowego systemu Harmony OS 2.0 i chwilowo zapomnieli o rynku składanych smartfonów.

Huawei Mate Xs

Huawei Mate Xs

Teraz po niemalże rocznej przerwie na rynku ma pojawić się nowy smartfon z elastycznym ekranem. Mowa o Huawei Mate X2, który według najnowszych plotek zaoferuje konstrukcję podobną do tej znanej ze smartfonów Samsunga.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [15.10.2021]
  • Huawei szykuje tanie smartfony z elastycznym ekranem. Co zaoferują?
  • Czekasz na iPad'a Pro? Tego samego dnia zadebiutuje MatePad Pro 2

Dzięki Digital Chat Station poznaliśmy już specyfikację techniczną nadchodzącego flagowca z elastycznym wyświetlaczem. Niestety nic nie wskazuje na to, że Mate X2 będzie godnym konkurentem dla Samsunga Galaxy Z Fold 2.

Huawei Mate X2 otrzyma procesor Kirin 9000 oraz elastyczny ekran o przekątnej 8,01 cala i rozdzielczości 2480 x 2200 pikseli. Na zewnętrznej części obudowy znajdzie się dodatkowy ekran o przekątnej 6,45 cala oraz rozdzielczości 2700 x 1160 pikseli.

Najnowsza propozycja z Chin otrzyma 16 MP kamerkę do Selfie oraz 50 MP aparat główny wspomagany przez trzy dodatkowe aparaty o rozdzielczości 16 MP, 12 MP oraz 8 MP. Na pokładzie znajdziemy 10 krotny zoom optyczny, który uzyskiwany będzie dzięki aparatowi peryskopowemu.

Największym rozczarowaniem jest system operacyjny. Harmony OS 2.0 nadal pozostaje w fazie rozwoju, a na dodatek oprogramowanie to nie jest przystosowane do pracy z urządzeniami posiadającymi więcej niż jeden ekran. W związku z tym Huawei sięgnął po Androida 10, który pojawił się na rynku w 2019 roku. To właśnie pod kontrolą tego systemu pracuje pierwszy Huawei Mate X. Smartfon nie otrzyma dostępu do usług Google, a na dodatek nie dostanie aktualizacji do Androida 11 lub Androida 12.

Ze względu na wysoką cenę startową i brak nowoczesnego oprogramowania Huawei Mate X2 z pewnością przegra z Samsungiem Galaxy Z Fold 2 5G i pozostanie ciekawostką rynkową.

Źródło: gsmarena.com