Huawei MateBook - więcej niż biznesowy laptop

Huawei MateBook idealnie wpisuje się w trend nowoczesnych urządzeń 2 w 1, łącząc zalety tabletu i ultrabooka. Jest niezwykle cienki i lekki, a po podłączeniu dedykowanej klawiatury okazuje się wygodnym narzędziem do pracy na wyjazdach. Ma tylko 6,9 mm grubości, a z klawiaturą waży 1,2 kg, przy czym masa samego tabletu to 651 g. Dla porównania Surface Pro 4 waży 774 g. To, co robi jednak największe wrażenie w MateBook, to stylistyka i bardzo dobrej jakości ekran o przekątnej 12 cali.

Świetny biznesowy tablet

Ekran wykonany w technologii IPS dzięki wysokiej jasności (powyżej 400 cd/m2) pozwala na komfortowe korzystanie z komputera w pełnym słońcu czy w silnie oświetlonych biurowych pomieszczeniach. Ekran pracuje w rozdzielczości 2160 x 1440 pikseli. Szerokie kąty widzenia i niewielka plamka obrazu sprawiają, że wyświetlany obraz jest szczegółowy i nawet małe czcionki są czytelne. System pozycjonowania dotyku umożliwia wygodną obsługę komputera, producent zaprojektował też specjalny wskaźnik MatePen, który umożliwia wprowadzenie odręcznych notatek. Piórko MatePen rozpoznaje 2000 poziomów nacisku, ma też funkcję wskaźnika laserowego. Zasilane jest za pomocą wbudowanego akumulatora, który ładuje się przez gniazdo USB.

Huawei MateBook dzięki zastosowaniu wygodnej klawiatury może działać jak niewielki laptop. Klawiatura wyposażona jest w pełnowymiarowe klawisze, ma też duży touchpad. Klawiatura pełni także funkcję etui.

Ergonomiczna konstrukcja

MateBook sprzedawany jest z procesorem Core m5-6Y57, 8 GB RAM-u, SSD 256 GB lub z Core m3-6Y30, 4 GB pamięci RAM i SSD 128 GB. To nowoczesne procesory, które mają optymalny stosunek wydajności do poboru prądu. Świetnie nadają się do pracy z pakietami biurowymi, przeglądania internetu. Nie mają tendencji do przegrzewania się, dlatego Huawei pozbawiony jest aktywnego układu chłodzącego. Pracuje bardzo cicho.

Zamontowany w procesorze układ grafiki HD Graphics 515 wspomaga pracę procesora w zastosowaniach multimedialnych. Na pochwałę zasługuje jakość pracy zastosowanego nośnika, który osiąga w odczycie ponad 450 MB/s. Dzięki niemu system i aplikacje uruchamiają się odpowiednio szybko.

MateBook wyposażony jest w nowoczesny akumulator, który wystarcza na około 4–6 godzin pracy urządzenia w zależności od obciążenia.

Tablet i laptop w jednym

To pierwszy tego typu komputer w ofercie Huawei i trzeba przyznać, że to udana premiera. Huawei MateBook idealnie wpisuje się w potrzeby nowoczesnego biznesmena, który często pracuje na wyjazdach. Po podłączeniu dostarczanej przez producenta stacji dokującej (LAN, VGA, HDMI i dwa USB 3.0) urządzenie staje się przydatnym komputerem osobistym. Można do niego wówczas podłączyć monitor, dysk zewnętrzny. MateBook ma też moduł Bluetooth, który można wykorzystać do podłączenia myszy lub bezprzewodowego zestawu klawiatury z myszą. Jak na takiego malucha okazuje się więc całkiem dobrze wyposażony. Szkoda tylko, że klawiatura nie jest wyposażona w dodatkowy akumulator lub przenośna stacja dokująca nie ma funkcji banku energii.

Test Huawei MateBook został zlecony redakcji PCWorld przez firmę Huawei.