Huawei, Oppo, Vivo i Xiaomi stworzą konkurencję dla Google Play Store

Czterej najwięksi chińscy producenci smartfonów łączą siły, aby stworzyć własny sklep z aplikacjami. Działają pod wspólną nazwą Global Developer Service Alliance (GDSA).

Huawei, Oppo, Vivo i Xiaomi to producenci, których nikomu przedstawiać nie trzeba. Są oni wręcz synonimem ekspansji chińskich marek na świat. Połączyły ze sobą siły, aby umożliwić deweloperom spoza Chin tworzenie aplikacji, które będą dostępne w ich kraju. Jak nietrudno się domyślić, jest to także alternatywa w przypadku, gdyby Google wycofało swoje usługi kolejnym - po Huawei - markom. Planowany sklep ma oferować użytkownikom taki sam wybór, jak Google Play Store - czyli gry, aplikacje, muzykę, filmy, ebooki, itp. Global Developer Service Alliance stanie się w ten sposób konkurencją dla Google i może poważnie zmienić układ sił na rynku Androida, gdzie dominuje gigant z USA.

Nicole Peng z firmy Canalys zauważa, że każdy z producentów jest mocny w innym rejonie, a wspólna współpraca da korzyść im wszystkim. Na przykład Xiaomi ma bardzo mocną pozycję w Indiach, Vivo oraz Oppo w południowo-wschodniej Azji, zaś Huawei w Europie. GDSA może otworzyć globalne rynki dla lokalnych deweloperów i mieć już na starcie ponad miliard klientów. Ponadto - przyniesie dodatkowy dochód tym producentom, którzy będą już sprzedawać swoje treści w Google Play Store.

Niestety, nie podano, kiedy sklep otworzy swoje cyfrowe podwoje, ani jak będzie się nazywać.