Huawei P50 - pierwszy smartfon z Harmony OS 2.0 w drodze

Huawei przygotowuje się do wprowadzenia nowego smartfona. Flagowy P50 będzie pierwszym urządzeniem z preinstalowanym systemem operacyjnym Harmony OS 2.0.

Huawei intensywnie pracuje nad nowym systemem operacyjnym dla smartfonów oraz tabletów. Harmony OS 2.0 zastąpi Androida na smartfonach chińskiego producenta. Po utracie dostępu do usług Google, Huawei przystąpił do intensywnego rozwoju własnego oprogramowania.

Huawei P50
Źródło: techadvisor.co.uk

Huawei P50

Źródło: techadvisor.co.uk

System operacyjny Harmony OS 2.0 został zaprezentowany już kilka miesięcy temu. Udostępniono już pierwszą betę oprogramowania na flagowe smartfony Huawei z 2019 i 2020 roku. Teraz dowiedzieliśmy się nowych informacji o pierwszym urządzeniu, które zadebiutuje na rynku z preinstalowanym Harmony OS 2.0 zamiast Androida.

Zgodnie z najświeższymi wieściami z Chin pierwszym smartfonem z Harmony OS 2.0 na pokładzie będzie Huawei P50. Smartfon trafi do sprzedaży w pierwszej połowie 2021 roku i będzie bezpośrednim następcom Huawei P40.

Oficjalnie Huawei nie przekazał jeszcze żadnych informacji na temat nadchodzącego flagowca. Przedstawiciele firmy przekazali jedynie, że do końca 2021 roku na rynku znajdzie się ponad 100 milionów urządzeń z Harmony OS 2.0. Osiągnięcie tak imponującej liczby będzie możliwe poprzez aktualizację starszych smartfonów i tabletów, które obecnie pracują pod kontrolą Androida z nakładką EMUI.

Nowy system operacyjny Harmony OS 2.0 będzie zgodny z aplikacjami napisanymi na Androida. Nie uruchomimy jednak programów, które do swojego działania wymagają obecności usług Google. Dodatkowo w momencie, kiedy system operacyjny rozpowszechni się, Huawei planuje wyłączenie kompatybilności Harmony OS 2.0 z aplikacjami napisanymi na Androida.

Harmony OS 2.0 na Huawei P40
Źródło: huaweicentral.com

Harmony OS 2.0 na Huawei P40

Źródło: huaweicentral.com

Wracając do samego smartfona - Huawei P50 zaoferuje wyświetlacz OLED oraz aparat stworzony przy współpracy z firmą Leica. Możemy spodziewać się także nowego procesora z rodziny Kirin, wbudowanego modemu sieci 5G oraz obudowy wykonanej z aluminium i szkła Gorilla Glass. Niestety dokładna data premiery nie jest znana.

Zobacz, jak wygląda Harmony OS 2.0.

Źródło: huaweicentral.com