Huawei P8 - test. Świetny design i aparat, słaba wydajność


Huawei P8: hardware

Firma Huawei prezentując nowego flagowca po raz kolejny zdecydowała się na nieznaczne powiększenie przekątnej ekranu. Obecnie wynosi ona w przypadku modelu Huawei P8 5,1 cala. Nie zmieniła się technologia (IPS) oraz rozdzielczość, którą pozostawiono na poziomie 1920 x 1080 pikseli. To zaś spowodowało, że w porównaniu do modelu Ascend P7 nieznacznie zmniejszyła się gęstość pikseli (424 ppi kontra 441 ppi), co jednak zupełnie niewidoczne jest dla oka. Ogólnie ekran Huawei P8 dobrze odwzorowuje kolory i ma szerokie kąty widzenia. Jeżeli jednak chcielibyście ustawić suwak jasności na minimum, staje się praktycznie nieczytelny.

"Sercem" smartfona Huawei P8 jest 8-rdzeniowy układ Kirin 935, którego rdzenie pracują z częstotliwością 2 GHz (4 x Cortex-A53e, do bardziej wymagających zadań) i 1,5 GHz (4 x Cortex-A53, do mniej wymagających zadań). Towarzyszy mu 3 GB pamięci RAM oraz, w zależności od wersji, 16 GB lub 64 GB pamięci wewnętrznej. Co ważne, w przeciwieństwie do Galaxy S6 urządzenie pozwala na skorzystanie ze slotu kart pamięci microSD (można liczyć na dodatkową przestrzeń na pliki wynoszącą maksymalnie 128 GB). Ponadto na uwagę zasługuje również tak przydatny w przypadku części konsumentów dodatek jak drugi slot na kartę SIM.

Zobacz również:

  • Jak odzyskać dostęp do zablokowanego smartfona lub tabletu?

Wydajność

Podczas krótkiej zabawy Huawei P8 zdaje się być wystarczająco mocny w tym elemencie. Niestety podczas dłuższego użytkowania można natrafić na denerwujące "momenty zawahania" (np. podczas przewijania w sklepie Google Play). Firma Huawei twierdzi, że pod względem GPU i CPU w porównaniu do modelu Ascend P7 użytkownik może liczyć na znaczny wzrost wydajności (odpowiednio o 80% i 100%). Niestety benchmarki, których wyniki prezentuje poniższa tabela, nie potwierdzają tego, szczególnie po stronie graficznej.

Huawei P8 - test. Świetny design i aparat, słaba wydajność

Huawei P8 - benchmarki