Huawei P8 - test. Świetny design i aparat, słaba wydajność


Czas pracy na baterii

Biorąc pod uwagę niewielką grubość smartfona Huawei P8 pojemność niewymienialnego samodzielnie przez użytkownika akumulatora (2680 mAh) pozytywnie zaskakuje (nie jest oczywiście zbyt duża, ale i tak większa niż w przypadku Galaxy S6, czy iPhone'a 6). Według producenta powinna wystarczyć podczas normalnego użytkowania nawet na 1,5 dnia pracy. Niestety w rzeczywistości możemy tutaj mówić o dniu pracy. Na potwierdzenie wykonaliśmy test akumulatora przy wykorzystaniu benchmarku Geekbench 3 uzyskując następujące wyniki: 5 godzin i 30 minut, 3296 punktów. Dla porównania, Galaxy S6 (akumulator 2550 mAh, wyświetlacz o nieporównywalnie wyższej rozdzielczości) uzyskał: 6 godzin i 53 minuty, 4136 punkty.

Omawiając ten element nie możemy nie wspomnieć, że zdarzało się, iż Huawei P8 potrafił prawie całkowicie zużyć zasoby akumulatora w nocy, gdy nie był użytkowany. Przejrzałem pod tym kątem internet i okazało się, że podobne historie zdarzały się też innym testującym urządzenie.

Zobacz również:

  • Galaxy S22 Ultra za darmo! Zobacz, jak odebrać smartfon

Aparat

Aparat to element, na który firma Huawei szczególnie zwraca uwagę. Dysponuje on matrycą RGBW (3 podstawowe kolory składowe plus czwarty biały) o rozdzielczości 13 milionów pikseli oraz obiektywem (F/2.0) wyposażonym w świetnie działającą optyczną stabilizację obrazu, co dosyć zaskakuje, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że nie wystaje on poza rekordowo smukłą przecież obudowę.

Huawei P8 świetnie radzi sobie podczas wykonywania zdjęć makro, czy zdjęć krajobrazu oraz pracując w słabych warunkach oświetleniowych. Użytkownik otrzymuje przypominająca tę z iOS aplikację Aparat, która jest bardzo łatwa do obsługi. Warto jednak pamiętać, że domyślnie ustawienia są następujące: rozdzielczość 10 MP oraz filmy 720p. Jeżeli jesteśmy już przy filmach należy dodać, że ich maksymalna rozdzielczość to 1080p, zaś sama jakość nie jest najlepsza (brak szczegółowości). Pod tym względem chiński smartfon zdecydowanie przegrywa więc z czołową "androidową" konkurencją pozwalającą na rejestrowanie materiałów w rozdzielczości 4K oraz oferującą różne przydatne tryby filmowania.

Do dyspozycji użytkownika oddanych zostało szereg funkcji. Niektóre z nich, takie jak np. malowanie światłem pozwalają uzyskać naprawdę niesamowite efekty.

Huawei P8 - test. Świetny design i aparat, słaba wydajność

Huawei P8 - funkcja Malowanie Światłem

Na uwagę zasługuje również ukłon ze strony firmy Huawei w stronę wielbicieli selfie, którym oddany został do dyspozycji przedni aparat o rozdzielczości 8 MP.

Podsumowując, Huawei wykonuje naprawdę dobrej jakości zdjęcia nieznacznie tylko ustępując pod tym względem Galaxy S6. Jeżeli jednak kupowałbyś to urządzenie kładąc równie duży nacisk na funkcję rejestrowania materiałów wideo zawiedziesz się.