Huawei Quick Apps - odpowiedź na aplikacje błyskawiczne Google

W ramach rozwoju swojego ekosystemu, Huawei zaprezentowało kolejną nowość - Quick Apps, czyli aplikacje niewymagające instalacji na telefonie.

Aplikacje błyskawiczne Google to nic innego, jak możliwość korzystania z aplikacji bez konieczności ich instalowania. Na komputerach znane jest to od dawna jako aplikacje portable, czyli przenośne. Ponieważ Huawei nie może używać usług Google, a co za tym idzie - korzystać z aplikacji błyskawicznych - opracowało swoją alternatywę, która dzisiaj została zaprezentowana. Quick Apps to część Huawei Mobile System, czyli ekosystemu producenta. Zasada działania jest taka sama - wystarczy wskazać na aplikację w AppGallery, aby ją używać bez konieczności instalowania. Jest to bardzo praktyczne dla użytkowników - zwłaszcza w sytuacji, gdy nie mają oni dużo miejsca w pamięci, a aplikacja zajmuje sporo - jednak stawia przed deweloperami nowe wyzwania. Wiele edycji "błyskawicznych" musi być wykonane w HTML5 lub JavaScript.

Co ciekawe, Huawei zapowiada, że Quick Apps nie będą ograniczone tylko do jego urządzeń. Mają w pełni współpracować z telefonami dwunastu innych chińskich producentów, a to daje już 35% globalnego rynku i 85% lokalnego i przekłada się na ponad miliard smartfonów. Aplikacje błyskawiczne Huawei wspierają H5 (nie mylić z HTML5!), co umożliwia ich współpracę z mobilnymi wersjami stron internetowych. Są również jednak pewne minusy tego rozwiązania. Edycje błyskawiczne nie są tak duże, jak instalowane, a więc mogą nie mieć części swojej funkcjonalności. Mogą również nie obsługiwać wszystkich możliwości dawanych przez API Androida, dlatego dla niektórych deweloperów może nie być możliwa migracja aplikacji do HMS.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10