Huawei chce się uniezależnić od Google Androida. Pracuje nad własnym OS-em

Huawei pracuje ponoć nad własnym mobilnym systemem.

Firma Huawei zapowiedziała, że nowa wersja EmotionUI zostanie udostępniona jesienią. Serwis The Information donosi jednak, że chiński producent pracuje nad znacznie bardziej ambitnym projektem. Chce się bowiem uniezależnić od Google (i ograniczeń Androida) i szykuje ponoć własny mobilny system operacyjny. Jeżeli tak faktycznie jest, raczej nie zobaczymy go jednak szybko. Prace nad nim są bowiem podobno dopiero w początkowej fazie. Jako ciekawostkę warto tutaj też dodać, że prowadzić ma je zespół mający siedzibę gdzieś w Skandynawii.

Polacy stawiają na Huawei

Dla nas to ważna informacja, ponieważ smartfony firmy Huawei cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością (sprzedaż ostatnio napędzają modele P9 i P9 Lite, wcześniej zaś przede wszystkim P8 Lite). Oddział Huawei Polska pochwalił się właśnie, że należy do nich 22% naszego rynku, któremu wciąż lideruje Samsung.

Co z Samsungiem?

Przy tej okazji warto przypomnieć, że kilka tygodni temu ponownie pojawiły się doniesienia na temat planów Samsunga dotyczących rezygnacji z Androida. Co prawda koreański producent szybko wydał oświadczenie dementujące te spekulacje, lecz pamiętajmy, że w odróżnieniu od Huawei ma na tym polu znaczące doświadczenie. Mowa tutaj przede wszystkim o systemie Tizen, który w rodzinie smartwatchy Gear wyparł całkowicie system Android Wear. Mało prawdopodobne jest, aby tak też się stało w przypadku smartfonów, lecz z pewnością będziemy obserwowali pojawianie się na rynku kolejnych niedrogich modeli pracujących pod kontrolą autorskiego systemu Samsunga.