Huawei i Sunrise ustanawiają rekord prędkości 5G

Huawei wraz ze szwajcarską firmą telekomunikacyjną Sunrise ustanowiły nowy rekord szybkości pobierania danych za pośrednictwem sieci 5G.

Zanotowana w Zurychu szybkość pobierania danych wyniosła 3,67 Gbps. W ten sposób został pobity poprzedni rekord, wynoszący 2 Gbps. Sunrise jest pierwszym operatorem w Europie, który zaczął obsługiwać standard 5G i nie ukrywa, że chce osiągnąć pozycję lidera na tym polu. W chwili obecnej ma tak rozbudowaną infrastrukturę, że jego zasięg obejmuje 262 szwajcarskie miasta i wsie, a docelowo ma pokryć cały kraj. Głównym partnerem jest Huawei, które dostarcza niezbędną do tego infrastrukturę. Osiągnięcie rekordowej szybkości 3,67 Gbps było możliwe dzięki wykorzystaniu pasma C-Band 100 MHz oraz technologii MU-MIMO (pomaga zwiększyć prędkość Wi-Fi przez możliwość jednoczesnego wysyłania i odbierania wielu strumieni danych pomiędzy parą urządzeń bezprzewodowych).

Huawei i Sunrise ustanawiają rekord prędkości 5G

Planowanie pokrycie Szwajcarii przez 5G. Źródło: Sunrise.

Rekord został ustanowiony na krótko przed rozpoczęciem dziesiątego Global Mobile Broadband Forum, organizowanego przez Huawei ze wsparciem GSMA oraz GTI. Będzie mieć miejsce właśnie w Zurychu 15 i 16 października, a poświęcone jest 5G - hasło przewodnie to "5G, Gear Up". Celem konferencji jest globalna kooperacja w rozwoju tego standardu oraz jego propagowania, a także utworzenie globalnej platformy dla operatorów mobilnych, pozwalającej na utworzenie odpowiedniego dla niego ekosystemu.