Huawei i TomTom tworzą nową aplikacje do nawigacji GPS na Androida

Huawei podpisało umowę z TomTom - światowym liderem w zakresie map oraz usług lokalizacyjnych. Co wyniknie z nowego kontraktu?

Ostatni rok dla Huawei'a był wyjątkowo trudny. Po oskarżeniu o rzekome szpiegostwo oraz w konsekwencji wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Chinami gigant stracił dostęp do Usług Google oraz nie może handlować z Amerykańskimi firmami.

Huawei i TomTom tworzą nową aplikacje do nawigacji GPS na Androida

Źródło: tomtom

System Android bez dostępu do usług Google na najnowszych smartfonach Huawei'a takich, jak Mate 30 Pro powoduje, że urządzenia te praktycznie nie sprzedają się w Europie, ale to nie koniec problemów Chińskiego giganta.

Huawei walczy o przetrwanie tworząc własny system HarmonyOS oraz sprzedają swoje urządzenia na rodzimym rynku, gdzie dostęp do Usług Google nie jest tak pożądany, jak w USA i Europie.

Niestety odcięcie się Google spowodowało, że najnowsze smartfony Huawei'a nie mogą korzystać z popularnej na całym świecie nawigacji - Map Google.

Najnowsze informacje wskazują, że Chińczycy podpisali umowę z TomTom. Wiadomość została ogłoszona w piątek po południu przez rzecznika prasowego firmy TomTom - Remco Meerstra. Mimo ujawnienia, że umowa partnerska została podpisania nie przekazano żadnych szczegółów na temat współpracy oraz jej rezultatów.

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce smartfony Huawei i Honor pracujące pod kontrolą Androida zaoferują preinstalowaną nawigację satelitarną, która wykorzystywać będzie mapy dostarczone przez TomTom. Warto w tym momencie zauważyć, że Huawei bardzo poważnie traktuje swoje niskopoziomowe aplikacje oraz usługi w chmurze pragnąc stworzyć własną alternatywę dla usług Google.

TomTom to holenderskie przedsiębiorstwo założone w 1991 roku, które zajmuje się produkcja systemów nawigacyjnych. Firma ta tworzy również własne mapy, z których od 2012 roku korzysta Apple w autorskiej aplikacji Apple Maps. Dodatkowo w 2015 roku TomTom podpisał umowę z Uber'em na dostarczanie usług lokalizacyjnych w aplikacjach klienckich na Androidzie oraz iOS. Już niedługo mapy produkowane przez TomTom trafią na smartfony z Androidem produkowane przez Huawei'a.

Źródło: gsmarena.com