Huawei otrzyma "bana" od kanadyjskiego rządu

Konsekwencje raportu Komisji do Spraw Wywiadu Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych są coraz dotkliwsze dla chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei. Zaufanie do niej straciła bowiem Kanada.

Chińska firma Huawei do tej pory radziła sobie świetnie na kanadyjskim rynku współpracując przy budowie sieci teleinformatycznych z tamtejszymi największymi firmami telekomunikacyjnymi. Miała również uczestniczyć w budowie kanadyjskiej sieci łączności rządowej, która pozwalałaby na bezpieczne połączenia telefoniczne, przesyłanie e-maili i składowanie danych.

Jak się jednak właśnie okazało, zaangażowanie firmy Huawei we wspomniany rządowy projekt stanęło pod wielkim znakiem zapytania. Kanadyjskie władze zamierzają bowiem najprawdopodobniej zrezygnować z jej usług, gdyż wzięły sobie do serca zalecenia Komisji do Spraw Wywiadu Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, która opublikowała niedawno raport zawierający następujące wnioski:

- amerykańskie firmy telekomunikacyjne powinny uwzględnić długoterminowe zagrożenia bezpieczeństwa związane z wykorzystaniem rozwiązań i serwisu chińskich firm przy budowie/obsłudze krajowej infrastruktury komunikacyjnej

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 6.12.2021]
  • Recenzja: ZTE MC801A 5G
  • Inteligentny phishing grozi także Tobie. Oto, co musisz o nim wiedzieć

- rządowe systemy (szczególnie te najważniejsze) nie powinny zawierać żadnych elementów dostarczanych przez Huawei i ZTE

Z decyzją kanadyjskiego rządu zgadza się również Ray Boisvert, były zastępca dyrektora Kanadyjskiej Tajnej Służby Wywiadowczej, który stwierdził, że wierzy w to, iż Huawei może działać zgodnie z wytycznymi chińskiego rządu i starać się przechwytywać pewne informacje. W przeciwieństwie do zaleceń amerykańskiej komisji nie uważa on jednak, że kanadyjskie firmy telekomunikacyjne powinny zaprzestać prowadzenia interesów ze swoim chińskim partnerem.