Huawei wchodzi na rynek PC - pierwszy komputer z HarmonyOS 2.0 w drodze

Huawei zamierza zaprezentować komputer z procesorem Kirin i systemem operacyjnym HarmonyOS 2.0.

Huawei od dłuższego czasu rozwija własny system operacyjny o nazwie HarmonyOS. Na początku sądziliśmy, że zostanie on wykorzystany w smartfoanch. Przez pewien czas sam zarząd chińskiego giganta informował, że w związku z brakiem dostępu do usług Google nowe smartfony pracować będą pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego.

Huawei wchodzi na rynek PC - pierwszy komputer z HarmonyOS 2.0 w drodze

Źródło: huaweicentral.com

Teraz okazuje się, że HarmonyOS w wersji 2.0 zostanie przeznaczony dla komputerów PC, a Huawei szykuje już pierwszego peceta gotowego do pracy z nowym, autorskim systemem operacyjnym.

Według portalu Weibo Huawei przygotowuje się do wprowadzenia na rodzimy, chiński rynek komputera z procesorem Kunpeng pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego HarmonyOS 2.0.

Wpis na portalu donosi, że Huawei współpracuje z kilkoma prowincjami i miastami w celu stworzenia łańcucha dostaw dla przemysłu komputerowego. Chińczycy są zainteresowani dostawami swoich komputerów do jednostek administracji państwowej.

Na konferencji Huawei Developer Conference 2019 poinformowano, że w 2020 roku na rynku pojawi się Harmony OS 2.0 w wersji przeznaczonej dla komputerów osobistych. W przyszłości HarmonyOS pojawi się również w inteligentnych zegarkach oraz systemach infotainment w autach.

Co ciekawe komputer osobisty pracujący pod kontrolą HarmonyOS 2.0 wykorzystywać będzie autorski procesor Kirin i specjalnie zaprojektowaną płytę główną. Mowa o procesorze oraz chipsecie z rodziny Kunpeng.

Pierwsza tego typu płyta główna została w wersji dla odbiorców instytucjonalnych została zaprezentowana w 2019 roku.

Komputer Huawei'a korzystać będzie z autorskiego procesora Kunpend 920 z czterema rdzeniami i ośmioma wątkami o taktowaniu 2,6 GHz. Nie zabraknie również 4 slotów na pamięć operacyjną w standardzie DDR4-2400. Huawei przewiduje obecność 6 portów SATA 3 oraz dwóch gniazd M.2 dla dysków SSD.

Płyta główna posiada na pokładzie również złącze PCIe 3.0 x16 dla karty graficznej oraz po cztery porty USB 2.0 oraz 3.0.

W chwili obecnej nie wiemy, kiedy na rynku pojawi się pierwszy komputer Huawei'a z autorskim procesorem, chipsetem i systemem operacyjnym.

Sprawdź, ile kosztuje Huawei Matebook D14.

Źródło: huaweicentral.com