Hugin - jak łatwo zrobić panoramę?

Hugin to aplikacja pozwalająca na utworzenie efektownej panoramy ze zdjęć. Pokażemy, jak  wykorzystać możliwości tej darmowej aplikacji do stworzenia naprawdę przestrzennego, profesjonalnego zdjęcia.

Oto podstawowe okienko programu. W zakładce Asystent pokazane są możliwości wczytania zdjęcia. Należy wybrać tą opcję i wskazać zdjęcia z wybranego folderu. Można załadować więcej niż jedno, nic nie stoi na przeszkodzie, aby od razu wczytać np. pięć fotek. Rozwijane menu "Typ obiektywu" pozwala wybrać jego rodzaj - od normalnego po "Fisheye Toby". Jeśli nie znasz się na tego typu sprawach, zostaw domyślny.

Hugin - okienko główne

Hugin - okienko główne

Kolejny krok to wybór opcji "Wyrównaj". W tym etapie aplikacja}}aplikacja połączy ze sobą zdjęcia i pokaże podgląd całości. Można również dokonywać modyfikacji. W trybie Overview znajduje się możliwość przełączenia z widoku normalnego na mozaikowy, gdzie panorama będzie zwężać się z obu stron ku środkowi. Natomiast w zakładce Układ można podejrzeć punkty kontrolne - czyli miejsca, w których poszczególne zdjęcia łączą się ze sobą.

Hugin

Hugin

W zakładce "Rzut" można wybrać jedną z wielu opcji, modyfikujących ostateczny rezultat pracy programu. Wybór "Przesuń i rozciągnij" pozwala na własnoręczne zmodyfikowanie położenia kolejnych zdjęć tworzących panoramę, zaś ostatnia z zakładek - "Ucięcie" -  pozwala na przycinanie zdjęć automatyczne lub manualne.  Tu również domyślne opcje są optymalne, więc nie trzeba niczego zmieniać, jeśli nie chcemy.

Hugin - podgląd panoramy

Hugin - podgląd panoramy

Gdy już wprowadzono wszystkie modyfikacje, zamykamy okno podglądu. Teraz krok 3, czyli "Utwórz zdjęcie panoramiczne". Aplikacja zacznie składać panoramę, co może zająć nawet do kilku minut - w zależności od jakości i ilości użytych na nią zdjęć. Nie da się tego przyśpieszyć -  należy odczekać na efekt końcowy.  Oczywiście użytkownik wybiera miejsce zapisu na twardym dysku oraz nazwę tak utworzonego zdjęcia.

Hugin - efekty panoramy

Hugin - efekty panoramy

 

Hugin w działaniu

Hugin w działaniu

Poniższe zdjęcie przedstawia panoramę utworzoną z pięciu fotek, przy użyciu trybu "Mozaika". Jeśli efekt końcowego nie jest zadowalający, można ustalić ręcznie wszystkie parametry, jak na przykład wspomniane punkty kontrolne. W tym celu należy użyć zakładki "Punkty kontrolne" w głównym oknie programu. Tam aplikacja sama zaproponuje miejsca punktów, w jakich łączone będą fotki, można jednak dowolnie je modyfikować.

Warto dodać, że podczas uruchamiania aplikacji pokazują się podpowiedzi. Polecamy nie wyłączać tej opcji, ponieważ można z niej dowiedzieć się wielu użytecznych rzeczy, co zaoszczędzi późniejszego szukania danych funkcji w opcjach programu. W razie wątpliwości można także zajrzeć do zakładki "Pomoc" w głównym okienku. Pełną wersję aplikacji można pobrać ze strony WWW.idg.pl. Jest ona dostępna za darmo bez ograniczeń.

Hugin - efekt finalny

Hugin - efekt finalny