Humax LGB-32TPRV

Telewizor LCD umożliwiający nagrywanie filmów i programów telewizyjnych na wbudowany twardy dysk.

Telewizor LCD umożliwiający nagrywanie filmów i programów telewizyjnych na wbudowany twardy dysk.

Humax LGB-32TPRV

Telewizor LCD Humax LGB-32TPRV ma obudowę standardowych rozmiarów z zamontowaną fabrycznie podstawą i na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się na tle produktów konkurencji. Ekranu nie można obracać na boki, ani odchylać w tył czy do przodu. Na szczęście kąty widzenia zamontowanej matrycy LCD są bardzo szerokie (170° w pionie i poziomie) i nawet patrząc na ekran z boku, obraz jest wyraźny. Czarna ramka wokół matrycy powoduje, że kontrast wydaje się większy. Jest to zabieg typowy, stosowany przez większość producentów telewizorów LCD. W przypadku modelu Humaxa nie jest on konieczny, bo kontrast jest imponujący i wynosi aż 1000:1. To zasługa najnowszej matrycy LCD o czasie reakcji 16 ms - co w zupełności wystarcza do wyświetlania obrazu pozbawionego smużenia. Rozdzielczość 1366 x 768 pikseli sprawia, że odbiornik jest przygotowa-ny do wyświetlania sygnału HDTV (720p = 1280 x 720 pikseli). Podczas testów telewizor podłączaliśmy do kilku odtwarzaczy DVD wyposażonych w wyjścia cyfrowe (m.in. Denona DVD-2910), które pozwalają na skalowanie obrazu do wyższych rozdzielczości. Telewizor radził sobie z trybami do 1080i włącznie. Również jasność ekranu jest wysoka i wynosi 500 cd/m<sup>2</sup>. Bardzo dobre jest odwzorowanie barw. Są one naturalne, a czerwień nie jest przejaskrawiona. Równowaga tonalna zasługuje na wysoką ocenę. Także czerń jest dobra, choć przykład modelu Philipsa 37PF9986 (KD 7/2004) pokazuje, że technologia LCD pozwala na uzyskanie jeszcze głębszej. W LGB-32TPRV można wybrać jeden z trzech poziomów intensywności podświetlania. To także w bardzo istotny sposób wpływa na poziom czerni - im podświetlanie mniej intensywne, tym jest głębsza, ale np. obraz staje się mniej wyraźny, jeśli oglądamy telewizję w słoneczny dzień. Tym, co wyróżnia telewizor Humaxa wśród modeli konkurencji, jest przede wszystkim wyposażenie dodatkowe. Nie zabrakło całego zestawu gniazd przyłączeniowych - cyfrowego DVI (z HDCP), analogowego VGA, komponentowego, 3 Euroscart oraz cyfrowego wyjścia audio (optycznego).

Humax LGB-32TPRV
Humax LGB-32TPRV

Na wyposażeniu są dwa sterowniki: podstawowy, duży - z pełnym zestawem klawiszy i mały - podręczny, z najczęściej wykorzystywanymi funkcjami.

Ale najważniejsze jest to, że model Humaxa ma podwójny tuner TV - standardowy, analogowy oraz DVB-T, pozwalający na odbiór cyfrowej telewizji naziemnej. Sygnał z obu tunerów może jednocześnie docierać do odbiornika jednym przewodem antenowym, lecz w takim przypadku instalacja domowa będzie musiała zostać wyposażona w odpowiedni rozgałęziacz. Sprawdziliśmy jakość obrazu z obu źródeł sygnału antenowego. Czułość tunera analogowego jest bardzo dobra. Jakość obrazu z telewizji jak na odbiornik LCD jest zadowalająca, jednak trzeba pamiętać, że z analogowym sygnałem TV telewizory HD sobie nie radzą (lepszej jakości obraz można uzyskać na standardowym telewizorze kineskopowym). Jeśli jednak doprowadzi się sygnał z cyfrowej telewizji naziemnej, jakość obrazu jest zdecydowanie lepsza niż z kablowej sieci nadającej sygnał drogą analogową. Obraz jest bardziej detaliczny, stabilniejszy, pozbawiony większości szumów. Zaletą obecności dwóch tunerów jest to, że można oglądać obraz z dwóch źródeł jednocześnie (PIP). Dodatkowo, dzięki wbudowanemu dyskowi twardemu o pojemności 40 GB, można np. oglądać sygnał z TV analogowej i jednocześnie nagrywać audycję z tunera cyfrowego. Co więcej, w przypadku cyfrowych stacji można oglądać 2 audycje jednocześnie (np. dzieląc ekran na pół).

Zapis wideo na dysk twardy odbywa się w sposób podobny do tego, jaki znamy ze stacjonarnych nagrywarek DVD z HD. Do wyboru są trzy tryby jakości obrazu, których wybór determinuje automatycznie liczbę godzin materiału, jaki zmieści się na wbudowanym dysku. Nagrywać można nawet filmy z DVD (ale nie poprzez wejścia komponentowe, VGA ani DVI). Dzięki temu na dysku w telewizorze można stworzyć własną bibliotekę filmową. Jeśli zabraknie na nim miejsca, poprzez złącze USB 2.0 można podłączyć do telewizora dodatkowy zewnętrzny dysk, na który kopiujemy nagrane filmy (niestety, nie można ich odczytać na komputerze, ani też tak ustawić parametrów nagrywania, aby zapis odbywał się bezpośrednio na dodatkowy dysk poprzez USB). Model Humaxa to znakomity przykład nowoczesnego telewizora LCD. Nie jest tani, jednak jakość zastosowanych komponentów jest wysoka i ma nieprzeciętną funkcjonalność.

Informacje

Typ Telewizor LCD 32" z HDD

Cena 9999 zł

Dystrybutor Sensorhttp://www.sensor.com.plWymiary 76 x 40 x 5 cm

Waga 31 kg

Funkcje tryby dźwięku przestrzennego, PIP, DS (podział ekranu na pół), kilka trybów proporcji obrazu, redukcja szumów, progresywne skanowanie, telegazeta, timer, nagrywanie na dysk twardy (do 44 godzin), dwa tunery TV - cyfrowy DVB-T i analogowy, przegrywanie filmów na dysk USB, czytnik kart Smart

Złącza zasilania, antenowe, DVI-D (z HDCP), S-Video, 3 Euroscart, kompozyt, VGA, komponentowe , słuchawkowe, audio minijack, USB 2.0, RS232C, Smart Card, optyczne cyfrowe

Potencjalni rywale

Sony KLV-L32MRX1 16 500 zł

Dobra jakość obrazu z płyt DVD, żywe, poprawnie nasycone barwy, przeciętna głębia czerni. Brak cyfrowych wejść wideo i cyfrowego wyjścia audio. Zapis wideo na kartach pamięci flash.

Loewe Spheros 32 HD/DR+ DVB-T/S 23 699 zł

Wysokiej rozdzielczości matryca LCD, pojemny dysk twardy (80 GB) i wbudowana nagrywarka o bardzo dużej pojemności.

Dlaczego

Obraz wysokiej jakości. Ponadprzeciętne wyposażenie. Zastępuje zewnętrzny tuner DVB-T oraz nagrywarkę DVD.