Hummerem w podróż

Bogato wyposażone notebooki zastępujące stacjonarne pecety nie muszą kosztować majątku. Nowy Gericom jest tego najlepszym przykładem.

Prawdziwy Hummer na ulicy robi wrażenie. Ale żeby go mieć, trzeba być naprawdę zamożnym człowiekiem. Można jednak sięgnąć po znacznie mniejszego Hummera, którym także pozwoli szpanować na ulicy, ale zdecydowanie niższym kosztem. Co więcej, oprócz wartości opiniotwórczych oferuje również pomoc w pracy i rozrywkę w domu. Tym intrygującym gadżetem jest Gericom Hummer Advance 2660 XL – notebook ze średniej klasy cenowej, lecz z wyposażeniem godnym bardziej luksusowego sprzętu.

Nowy Hummer nie aspiruje do miana najbardziej poręcznego i lekkiego laptopa: 3,5 kg i prawie 4 cm grubości nie pozwalają na długotrwałe wędrówki z komputerem pod pachą. W przypadku tej maszyny nie o mobilność jednak chodzi, ale o moc drzemiącą wewnątrz dużej obudowy.

Zobacz również:

  • W co zagrać na słabym komputerze - najlepsze gry z niskimi wymaganiami

Źródłem radości jest Athlon XP-M 2600+ (1,8 GHz), wspierany przez 512 MB pamięci DDR333, twardy dysk 60 GB 4200 obr./min oraz wydajny procesor graficzny ATi Mobility Radeon 9600 z aż 128 MB własnej RAM. Efekt pracy tego układu prezentowany jest na 15-calowej matrycy LCD o rozdzielczości 1400 na 1050. Przy tak mocnej konfiguracji, zachęcającej wręcz do edycji wideo, świetnym uzupełnieniem jest wbudowana nagrywarka DVD±RW.

Do komunikacji Hummera ze światem służą porty USB 2.0 (cztery), FireWire oraz równoległy, jednak zamiast gniazda PS/2 wolelibyśmy jakąkolwiek opcję łączności bezprzewodowej, której zabrakło w notebooku. Czytnik kart pamięci mógłby też obsługiwać więcej formatów niż tylko Memory Stick. Ale ze względu na cenę nie ma co narzekać – zresztą owe braki rekompensuje bogaty pakiet oprogramowania (w tym Pinnacle Studio 8 SE do edycji wideo, OpenOffice PL wraz z podręcznikiem, Instant CD/DVD 8 SE do nagrywania płyt, antywirus NOD 32, odtwarzacz PowerDVD 5 i firewall Agnitum Outpost).

Nie można też utyskiwać na wydajność laptopa, choć po takiej konfiguracji spodziewaliśmy się lepszych wyników. W testach MobileMark2002 Hummer wypadł lepiej od modelu Gericom Select Advance z tym samym CPU, ale gorzej od Acera Ferrari. Generalnie pod względem szybkości działania aplikacji biurowych rywale z porównywalnymi P4 okazali się trochę szybsi. Natomiast w zastosowaniach domowych symulowanych przez PCMark04 Hummer może być strzałem w dziesiątkę, ponieważ bije konkurentów z P4, a także krewniaka Select Advance i Acera Ferrari. Szkoda tylko, że mimo podsystemu graficznego ze 128 MB pamięci wyniki 3DMark2001 SE były wyraźnie gorsze niż modeli wyposażonych w ten sam układ, ale o połowę mniej RAM.