Hybrid Storage Alliance promuje nową technologię

Pięciu czołowych producentów dysków twardych (Hitachi, Seagate, Fujitsu, Samsung i Toshiba) zdecydowało się podjąć współpracę w celu promowania nowej technologii, która pozwoli zwiększyć wydajność systemów pamięci masowych.

Firmy powołały do życia przymierze, które zajmie się napędami hybrydowymi. Są to urządzenia zawierające pamięć flash, która pełni rolę bufora usytuowanego między komputerem i dyskiem. Systemy pamięci masowych oparte na nowej technologii pracują wydajniej niż tradycyjne systemy oraz pobierają mniej prądu.

Zalety technologii widać np. wtedy, gdy pecet wraca do pracy po pozostawieniu go w stanie hibernacji. Aplikacja nie musi wtedy czekać na gotowość dysku twardego, ale pobiera od razu dane z pamięci flash. Technologię wspiera Microsoft, wyposażając swój nowy system operacyjny Vista (który pojawi się na rynku 30 stycznia) w opcje wspierające nową technologię.

Hybrid Storage Alliance ma nadzieję, że wkrótce do jej prac włączą się kolejne firmy, w tym dostawcy chipsetów i twórcy benchmarków. Kilka firm zademonstrowało już napędy, które zawierają pamięci flash. Samsung pokazał np. w maju 2006 r. na konferencji WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference) napędy zawierające pamięci flash o pojemności 128 i 256 MB. Firma informuje, że pracuje już nad podobnym rozwiązaniem zawierającym pamięć flash o pojemności 4 GB. Wiadomo już, że Seagate i Hitachi zademonstrują wkrótce podobne napędy.

Napędy hybrydowe mają konkurencję. Jest to technologia o roboczej nazwie Robson, wspierana przez Intel. Zaletą instalowanej w pececie pamięci Robson jest to, że może ona współpracować z dowolnym dyskiem. Wadą jest natomiast to, że w komputerze trzeba instalować dodatkowy interfejs (kartę). Kilku producentów notebooków zapowiedziało, że w drugim kwartale br. wprowadzą do swoich ofert produkty wspierające technologię Robson.


Zobacz również