Hybrydowe CD/DVD - problemy z licencjonowaniem

Problemy z umowami licencyjnymi mogą być jednym z powodów opóźnienia wprowadzenia do sprzedaży hybrydowych, dwustronnych nośników CD/DVD. Najnowszy pomysł przemysłu muzycznego może napotkać również na bariery technologiczne.

Przemysł muzyczny próbuje się podnieść po ostatnich 3 latach słabnącej sprzedaży, wywołanej, jak twierdzą przedstawiciele największych wytwórni, piractwem internetowym. Jednym ze sposobów na podniesienie wyników są dodatki - przykładowo do płyty DVD z koncertem dołączany jest nośnik CD z zapisem audio. Ostatni pomysł to hybrydowe, dwustronne nośniki DVD/CD 'DualDisc' (krążek DVD na jednej stronie, zaś CD na drugiej).

Jednak zanim to rozwiązanie zaistnieje na dobre na rynku, muszą zostać rozwiązane problemy dotyczące licencji (dla różnych formatów istnieją różne umowy licencyjne) oraz kompatybilności z odtwarzaczami (próbna partia 13 wydawnictw rozprowadzona w Bostonie oraz Seattle zawierała ostrzeżenie o możliwych problemach z odtwarzaniem). Największe wytwórnie muzyczne (Universal Music Group, EMI Group, Warner Music, czy też Sony BMG Music Entertainment) wiążą z nośnikami 'DualDisc' spore nadzieje.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: