Hybrydowy cooler od Sunon

Firma Sunon zaprezentowała nowy cooler o nazwie Waturbo. Urządzenie oferuje swoiste połączenie chłodzenia wodnego i standardowego chłodzenia powietrzem.

Waturbo przeznaczony jest do współpracy z procesorami Intela (LGA 775) i AMD (939 / AM2). Cooler, który waży 645 g, podczas pracy generuje hałas rzędu 39 dB. Na pierwszy rzut oka urządzenie nie odróżnia się od innych dostępnych na rynku. Okazuje się jednak, że to wrażenie jest złudne, gdyż nowość to dosyć ciekawe rozwiązanie hybrydowe, zapewniające mieszane chłodzenie z wykorzystaniem odpowiedniego płynu oraz powietrza.

Hybrydowy cooler od Sunon

Waturbo (źródło:sunon.com.tw)

W środku radiatora umieszczono niewielki, wypełniony cieczą chłodzącą zbiornik, w którym zamontowano minipompę napędzaną umieszczonym na radiatorze wiatrakiem o średnicy 90 mm, obracającym się z prędkością 3500 obrotów na minutę.

Hybrydowy cooler od Sunon

Porównanie tradycyjnego chłodzenia cieczą i nowego rozwiązania firmy Sunon (źródło:sunon.com.tw)

Zasada działania systemu przedstawia się następująco: nagrzany przez wymiennik ciepła płyn zasysany jest przez pompę i następnie tłoczony na ścianki zbiornika połączone z aluminiowym ożebrowaniem radiatora, które odbiera od niego ciepło. Następnie radiator chłodzony jest powietrzem (wentylator) a schłodzony płyn powraca z powrotem na dno zbiornika aby powtórzyć cykl.

Niestety cena urządzenia nie jest na razie znana.