Hybrydowy odtwarzacz LG bez wparcia HD DVD?

W Sieci pojawiły się niepokojące informacje na temat najnowszego hybrydowego rozwiązania HD firmy LG. Serwis Betanews.com donosi bowiem, że ze względu na brak odpowiedniego certyfikatu organizacji DVD Forum, model BH100 (reklamowany jako urządzenie obsługujące oba nowe formaty - Blu-ray i HD DVD) nie będzie mógł być sprzedawany jako odtwarzacz HD DVD.

Nowy odtwarzacz LG BH100 to jedno z najciekawszych urządzeń zaprezentowanych na targach CES 2007 (pisaliśmy o nim w tym artykule). Warto przypomnieć, że jest to pierwsze na świecie rozwiązanie hybrydowe godzące oba formaty HD, czyli HD DVD i Blu-ray. Okazało się jednak, że są pewne problemy... Serwis Betanews.com donosi bowiem, że nowość nie spełnia niektórych wymagań stawianych przez organizację DVD Forum i tym samym nie wspiera w pełni formatu HD DVD (producent nie otrzymał wymaganego certyfikatu). Chodzi o brak obsługi zaawansowanej interaktywnej technologii HDi, co oznacza, że odtwarzacz co prawda będzie mógł wyświetlać filmy HD DVD, lecz zabraknie w nim obsługi różnych interaktywnych funkcji i menu.

LG BH100

LG BH100

Warto dodać, że inaczej rzecz się ma z formatem Blu-Ray, gdyż producent nie "zapomniał" w jego przypadku o wsparciu dla interaktywnego menu BD-J.

Zgodnie ze stanowiskiem Microsoftu, zaprezentowanym przez Kevina Collinsa, firma LG nie będzie mogła korzystać przy sprzedaży odtwarzacza z logo HD DVD. Gdyby jednak się na to zdecydowała, organizacja DVD Forum podejmie stosowne działania prawne, podobne do tych jakie stosuje wobec azjatyckich firm produkujących odtwarzacze DVD bez wykupienia stosownej licencji.

Firma LG będzie musiała w krótkim czasie poradzić sobie z nowym problemem, gdyż hybrydowy odtwarzacz powinien trafić do rąk klientów już w przyszłym miesiącu w cenie 1200 USD (w sklepie internetowym BestBuy.com ruszył właśnie system przedsprzedaży).


Zobacz również