HyperTransport 3.0 - jeszcze szybciej

HyperTransport Consortium opublikowało plik PDF z wersją 3.0 protokołu HT, znanego przede wszystkim z procesorów AMD, ale stosowanego również przez Transmetę czy MIPS-a. Przepustowość połączenia w nowym standardzie to 20,8 GB/s, czyli prawie dwa razy więcej niż w wersji 2.0.

HT 2.0 potrafił pracować z częstotliwością od 200 MHz do 1,4 GHz, co dawało maksymalną przepustowość szyny równą 11,2 GB/s. Wersja 3.0 osiąga już 2,6 GHz (20,8 GB/s), czyli szybkość absolutnie wystarczającą dla większości znajdujących się na rynku procesorów.

Połączenie przez HT może być realizowane nawet na odległość metra, nie powinno być zatem problemów ze spinaniem dwóch - lub większej liczby - komputerów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Ma to znacząco ułatwić budowanie klastrów czy montowanie dodatkowych koprocesorów wspomagających układy AMD.

HT 3.0 pozwala również na przekonfigurowywanie łącza w locie, np. może być ono dynamicznie dzielone na 1, 2, 4, ... rdzenie lub procesory - w zależności od potrzeb oprogramowania.

HTC ogłosiło ponadto specyfikację interfejsu HTX służącego do połączeń układu wykorzystującego HyperTransport z zewnętrznymi urządzeniami.