HyperTransport – szczegóły


16.Serwer ośmioprocesorowy z pamięcią Hyper-Transport

Aby skrócić czas odpowiedzi na zapytania do zewnętrznej pamięci, AMD zaimplementowat w Opteronie przełącznik krzyżowy pomiędzy kontrolerem pamięci a właściwym rdzeniem procesora. W jego skład wchodzą także trzy interfejsy Hyper-Transport. Przełącznik krzyżowy rozdziela zapytania przychodzące od lokalnych procesorów oraz z magistrali Hyper-Transport równomiernie na całą pamięć. Wewnętrzne i zewnętrzne odwołania do adresów, którymi procesor nie zarządza, przekazuje dalej za pośrednictwem magistrali Hyper-Transport. AMD chce w ten sposób łączyć nawet do ośmiu Opteronów bez dodatkowych urządzeń. Architektura pamięci charakteryzuje się przy tym dużą zaletą - z każdym dodatkowym procesorem zwiększa się całkowita przepustowość pamięci. W systemie czteroprocesorowym szybkość transmisji podczas kopiowania bloków pamięci ma wynosić do 8 GB/s. Jednak w systemie ośmioprocesorowym średnio 90 wszystkich odwołań do pamięci pokonuje drogę przez magistralę Hyper-Transport. Niektóre z nich muszą być nawet routowane przez stacje pośrednie. Według AMD, opóźnienie wynosi w tym wypadku tylko 160 ns. Praktyka pokaże, jak ta koncepcja sprawdzi się w rzeczywistości.

17. Perspektywy

Dzięki skalowalności wydajności i kosztów Hyper-Transport może być stosowany w tanich urządzeniach konsumenckich, dużych serwerach i sprzęcie sieciowym. W wersji 1.03 oferuje transfer 1,5 GB/s na parę łączy. Jednak już w tej chwili w laboratoriach uzyskuje się 2 GB/s. Wersja 2.0, zapowiadana na 2004 rok, ma osiągnąć 3 GB/s. Maksymalny transfer wzrośnie wówczas do 12 GB/s w jednym kierunku. Ponieważ układy z technologią Hyper-Transport w chwili inicjacji negocjują między sobą automatycznie największą możliwą szybkość przesyłu, nowe konstrukcje powinny być w pełni kompatybilne w dół.

Pierwszym krokiem milowym, istotnym dla sukcesu rynkowego Hyper-Transport, są nowe, 64-bitowe procesory AMD i współpracujące z nimi urządzenia peryferyjne. To one przede wszystkim pokażą projektantom możliwości nowej magistrali. Jednak niektóre grupy w Hyper-Transport Consortium pracują już nad specyfikacją gniazda do kart rozszerzeń. Najpóźniej wraz z ich pojawieniem się Hyper-Transport wyjdzie z cienia na płytach głównych i przedostanie się do świadomości użytkowników.