Hypertransport w nForce

NVidia, firma produkująca chipsety graficzne, wykorzystała opracowaną przez AMD technologię Hypertransport w swoim najnowszym układzie - nForce.

AMD ogłosił, że NVidia, firma produkująca chipsety graficzne, wykorzystała opracowaną przez AMD technologię Hypertransport w swoim najnowszym układzie - nForce. Oba koncerny twierdzą, że dzięki temu komputery wyposażone w procesory AMD Athlon, płytę główną ze zintegrowanym układem nForce oraz pamięcią DDR osiągają ogromną przewagę pod względem wydajności nad komputerami z procesorem Pentium 4 i pamięcią Rambus.

Układ nForce jest pierwszym chipsetem, wykorzystującym technologię Hypertransport. Pozwala ona na przesyłanie danych poprzez wewnętrzne magistrale komputera i zapewnia znacznie szersze pasmo przenoszenia, dzięki czemu komunikacja pomiędzy podzespołami komputera może odbywać się nawet 24 razy szybciej. Hypertransport łączy takie komponenty, jak kontrolery pamięci z kontrolerem dysków twardych czy kontrolerem PCI.

Wykorzystanie nowej technologii AMD w swoich produktach zapowiedziało już ponad 150 firm. Jednym z ciekawszych zastosowań będzie implementacja Hypertransport w układach dźwiękowych. Pozwoli to na dekodowanie w czasie rzeczywistym wielu strumieni dźwięku w systemie Dolby.


Zobacz również