Hyundai DV-261

Podstawowy odtwarzacz dvd, słabo radzący sobie z polskimi napisami do filmów divx.

Podstawowy odtwarzacz dvd, słabo radzący sobie z polskimi napisami do filmów divx.

Hyundai DV-261

W nowych modelach stacjonarnych odtwarzaczy DVD możliwość odczytywania plików DivX praktycznie staje się standardem. W tej kwestii dla polskiego użytkownika istotne jest przede wszystkim, czy poprawnie wyświetlane są napisy ekranowe z polskimi czcionkami (najlepiej gdy akceptowany jest format .txt). Przetestowaliśmy nowy odtwarzacz Hyundai DV-261, w którego promocji nacisk położono na odtwarzanie DivX-ów. Urządzenie korzysta z procesora ESS Vibratto II, który w przeciwieństwie do najnowszych układów tego typu nie radzi sobie z odtwarzaniem plików zakodowanych z użyciem zaawansowanych funkcji kodeków (m.in. Qpel i GMC). Trudno jednak uznać to za istotną wadę, ponieważ niewiele jest filmów zakodowanych w ten sposób.

Hyundai DV-261

Niedopracowana ergonomia. Istotne klawisze za małe, natomiast rzadko używane za duże.

Model Hyundai poprawnie odtwarzał większość płyt z zestawu testowego. Niestety, okazało się, że urządzenie ma błędy w oprogramowaniu odpowiedzialnym za prezentację napisów (korzystaliśmy z firmware P6M1AW) i "ą" nie jest wyświetlane. Niby szczegół, a jednak przeszkadzający. Czcionka jest biała i na tyle duża, by była widoczna nawet w mniejszych telewizorach. Szkoda, że zabrakło, obecnych w wielu odtwarzaczach konkurencji, funkcji zmiany koloru napisów, regulacji wielkości czcionki, czy wysokości jej położenia. Ponadto pliki z napisami użytkownik musi wczytywać przed uruchomieniem filmu. Niestety, nawet przy zachowaniu tej samej nazwy nie będą uruchamiane automatycznie. Sekcja wideo także nie wychodzi poza przeciętność. Chociaż procesor ESS może realizować funkcję progresywnego skanowania, to niestety z powodu braku wyjścia komponentowego z dobrodziejstwa tego nie można skorzystać. Pozostaje zatem wyjście Euroscart z RGB, które gwarantuje uzyskanie całkiem przyzwoitego jakościowo obrazu. Regulacji parametrów wyjścia wideo nie ma żadnych, jednak standardowe ustawienia dają zrównoważone, neutralne barwy oraz dokładny, kontrastowy obraz. Brzmienie nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dynamika dźwięku jest na przeciętnym poziomie.

Informacje

Typ odtwarzacz DVD/DivX

Cena 261 zł

Dystrybutor Komsa Polskahttp://www.komsa.pl

Wymiary 42 x 5 x 27,7 cm

Waga 3 kg

Funkcje zoom, odtwarzanie MP3, DivX, JPEG, dekoder DD 5.1

Złącza kompozyt, S-Video, Euroscart (z RGB), wyjścia cyfrowe optyczne i elektryczne, analogowe 5.1

Główni rywale

Wiwa HD238 229 zł

Nie ma problemów z odczytem plików DivX (ale bez kodowania Qpel i GMC) i napisów .txt. Funkcjonalnie bez zastrzeżeń, obraz i dźwięk na przyzwoitym poziomie.

Manta 007 Emperor2 299 zł

Bardzo dobra jakość obrazu na wyjściu komponentowym. Słabsza czerń i ostrość za pośrednictwem Euroscart. Bezproblemowe odtwarzanie DivX-ów.

Dlaczego

Przeciętnej jakości tani odtwarzacz DVD/DivX. Mała liczba wyjść, niedopracowane wyświetlanie napisów.