I-O Data: nowe napędy Blu-ray

Japońska firma I-O Data przedstawiła nowe nagrywarki Blu-ray - modele BRD-UM2S, BRD-AM2S i BRD-AM2SB. Pierwsza to urządzenie zewnętrzne, natomiast pozostała dwójka przeznaczona jest do montażu w obudowie komputera.

Model BRD-VM2S to zewnętrzna wieloformatowa nagrywarka Blu-ray, którą wyposażono w interfejs USB 2.0 oraz obsługę zarówno jedno- jak i dwuwarstwowych płyt Blu-ray (25/50 GB). Oczywiście nowość bez problemu współpracuje również z popularnymi formatami DVD i CD. Urządzenie bazuje na napędzie firmy Panasonic (SW-5582), waży 1,7 kg oraz dysponuje srebrną obudową o wymiarach 170 x 270 x 50 mm. Producent dostarcza wraz ze sprzętem następujące oprogramowanie: DVD MovieWriter 5 BD version, BD DiscRecorder 2.5, B's CLiP7, B's Recorder GOLD9 BASIC, WinDVD, QuickDrive LE for DVD/CD i EasySaver LE.

Nowe napędy Blu-Ray I-O Data (źródło: www.iodata.jp)

Nowe napędy Blu-Ray I-O Data (źródło: www.iodata.jp)

Modele BRD-AM2S i BRD-AM2SB - podobnie jak poprzednik - korzystają z napędu Panasonika, lecz w odróżnieniu od niego przeznaczone są do montażu w kieszeni komputera. Nowości, które komunikują się z komputerem za pomocą interfejsu ATAPI, różnią się od siebie wyłącznie kolorem przedniego panelu (biały i czarny).

Ogólna specyfikacja nowych nagrywarek przedstawia się następująco:

Zapis:

BD-R - maksymalnie 2x

BD-RE - maksymalnie 2x

BR-R DL - maksymalnie 2x

BD-RE DL - maksymalnie 2x

DVD+R - maksymalnie 8x

DVD+R DL - maksymalnie 4x

DVD-R - maksymalnie 8x

DVD-R DL - maksymalnie 4x

DVD+RW - maksymalnie 8x

DVD-RW - maksymalnie 6x

DVD-RAM - maksymalnie 5x

CD-R - maksymalnie 24x

CD-RW - maksymalnie 16x

Odczyt :

BD-ROM - maksymalnie 2x

BD-R - maksymalnie 2x

BD-RE - maksymalnie 2x

BR-R DL - maksymalnie 2x

BD-RE DL - maksymalnie 2x

DVD-ROM - maksymalnie 16x

CD-ROM - maksymalnie 48x

Nowe nagrywarki, które powinny trafić do sprzedaży w przyszłym miesiącu, zostały wycenione (w przeliczeniu) na 695 USD za modele wewnętrzne i 740 USD za model zewnętrzny (zastosowano sporą obniżkę w porównaniu do poprzednio oferowanych rozwiązań). Niestety nie wiadomo, kiedy urządzenia pojawią się na rynku europejskim.


Zobacz również