I stał się i-mode

Japońska nastolatka nie wychodzi z domu bez trzech, absolutnie niezbędnych, rzeczy: najmodniejszych, wysokich na dziesięć centymetrów koturnów, toneru do włosów w kolorze odpowiadającym jej nastrojowi tego dnia oraz ukochanego telefonu i-mode.


Japońska nastolatka nie wychodzi z domu bez trzech, absolutnie niezbędnych, rzeczy: najmodniejszych, wysokich na dziesięć centymetrów koturnów, toneru do włosów w kolorze odpowiadającym jej nastrojowi tego dnia oraz ukochanego telefonu i-mode.

Największy na świecie operator telefonii komórkowej, japońska firma NTT DoCoMo, w lutym 1999 roku zaoferował swoim abonentom podobną do WAP-u usługę i-mode. 7 sierpnia 2000 roku, po 523 dniach od uruchomienia, liczba użytkowników i-mode przekroczyła 10 milionów. Tak duża popularność nowego serwisu zaskoczyła nawet zarząd NTT DoCoMo. Japończycy pokochali i-mode – wyjaśnia Keiji Tachikawa prezes NTT DoCoMo. – Po japońsku „ai” znaczy miłość, ale „i” to również informacja, interaktywność, Internet.

i-mode to pierwsza na świecie usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu. W Europie WAP został uruchomiony dopiero w tym roku. NTT DoCoMo jest więc pionierem komórkowej rewolucji, wytyczającym technologiczne ścieżki, którymi podążą inni. Fakt ten tłumaczy zainteresowanie, z jakim świat obserwuje dokonania Japończyków. Wszyscy pytają:

Czym jest i-mode?

i-mode to handlowa nazwa usługi, stanowiącej połączenie trzech głównych elementów: specjalnego telefonu i-mode, szczególnej odmiany języka HTML, wykorzystywanego do tworzenia stron internetowych, oraz protokołu bezprzewodowej transmisji danych.

Telefony i-mode

Telefon i-mode to od strony technicznej niemal odpowiednik taniego komputera klasy PC. Posiada procesor 100 MHz, wiele megabajtów pamięci typu Flash, interfejs graficzny. Dzięki niemu surfowanie po Internecie jest tak łatwe, jak wciśnięcie jednego przycisku na jego klawiaturze. Przeglądanie stron internetowych jest znacznie wygodniejsze niż w przypadku telefonów WAP-owych, a to za sprawą niemal dwukrotnie większego, kolorowego ekranu LCD. Niestety podobnie jak w przypadku telefonów przystosowanych do korzystania z WAP-u różni producenci opracowali różniące się od siebie przeglądarki. Sytuacja taka, w przypadku WAP-u, powoduje nieraz, że strony WML wyglądające poprawnie w jednym modelu telefonu powodują zawieszenie aparatu innego producenta. Z czasem stan ten na pewno się zmieni i powstanie jeden wspólny standard, ale już dziś widać w tym względzie przewagę telefonów i-mode nad europejskimi kuzynami. Wynika to z zastosowania sprawdzonego języka, służącego do tworzenia stron i-mode, a mianowicie

C-HTML

Wykorzystanie w i-mode języka c-HTML (compact HTML) niesie jeszcze inne korzyści. Ta zubożona wersja HTML-u, skupiona na tekście i prostej grafice, wciąż jest zgodna ze standardem poprzedniej wersji. Dzięki temu webmasterzy mogą dokonać jedynie prostej konwersji swoich stron do formatu c-HTML i udostępnić je użytkownikom i-mode. Z drugiej strony serwisy i-mode mogą być przeglądane w tradycyjnych browserach bez udziału specjalnych emulatorów, jak w przypadku serwisów WAP. Niewątpliwie c-HTML odegrał znaczącą rolę w spektakularnym sukcesie i-mode. W tym kontekście trochę dziwi fakt wykorzystania w Europie zupełnie nowego protokołu i języka, jakimi są WAP i jego WML. Zwłaszcza w obliczu nadchodzącej rewolucji, jaką będzie telefonia trzeciej generacji, umożliwiająca korzystanie za pośrednictwem komórki z technologii, o których nie ma mowy w języku WML. W niedalekiej przyszłości NTT DoCoMo wspólnie z amerykańskim Sunem zamierzają znacznie wzbogacić treść i wygląd stron i-mode za sprawą rozwiązań opartych na Javie.

CDMA

Protokołem transmisji zastosowanym w i-mode jest CDMA (Code Division Multiple Access). Ten sam, na którym obecnie opiera się WAP. Standard ten umożliwia wykorzystanie tego samego pasma częstotliwości przez kilku abonentów jednocześnie. Maksymalna prędkość przesyłania danych, jaką zapewnia CDMA, wynosi 9,6 Kb/s. Jest to pięć razy wolniejsze połączenie niż to, jakie stało się standardem w połączeniach modemowych (33,6 Kb/s), ale wystarczy do wygodnego przeglądania stron złożonych z tekstu i prostych grafik, korzystania z poczty elektronicznej itp. Tę samą prędkość oferuje WAP z tą jednak znaczącą różnicą, że telefony i-mode są na stałe połączone z siecią. Aby skorzystać z WAP-u, trzeba nawiązać połączenie typu dial-up.

Usługi i-mode

NTT DoCoMo to nie tylko operator sieci, to również główny dostawca treści dostępnych serwisów i pośrednik, zarabiający na udostępnianiu nowego medium innym. Realizuje w ten sposób filozofię, o której informacyjni potentaci ze Stanów Zjednoczonych i Europy mogą tylko marzyć. Taki sposób korzystania z Internetu, jak widać, nie razi Japończyków. Swobodny dostęp do wszelkich informacji nie jest tam sprawą rangi konstytucyjnej w momencie, gdy w zamian zagwarantowana jest możliwość skorzystania z tych naprawdę przydatnych i praktycznych. Dzięki i-mode zawsze i wszędzie można korzystać z serwisów informacyjnych, wszechstronnych usług bankowych, notowań giełdowych, rezerwacji biletów. Telefon jest przewodnikiem po kinach, restauracjach, klubach itp. Jednak największą popularnością cieszy się serwis LadyCall, którego adresatkami są nastoletnie Japonki, poświęcony najnowszym trendom mody, najpopularniejszym idolom i aktorom, zawierający wiele innych informacji, które trzeba znać, by wyróżniać się w towarzystwie rówieśniczek.