I stały się gry


Od Sasa do lasa

Karty, które znajdziecie w zestawieniu i niniejszym teście, znacznie się od siebie różnią i trudno jednoznacznie wyłonić zwycięzcę, dlatego też postanowiliśmy przyznać wyróżnienia w czterech kategoriach: najszybszej karty, karty łączącej wysoką wydajność z niską ceną, karty dla grafików i projektantów. Niezależnie od naszych sugestii wszystkie wyniki testów, cenę i parametry techniczne znajdziecie w tabelach, na podstawie których możecie dokonać wyboru. Wyniki najnowszej karty ATI Rage Fury MAXX znajdują się w oddzielnej ramce, gdyż została dostarczona po zakończeniu testów.

I stały się gry

Creative Labs GeForce 256

Annihilator Pro

Karta, którą postanowiliśmy wyróżnić, to Creative Labs GeForce 256 Annihilator Pro. Zajęła pierwsze miejsce w grach Quake III Arena (w rozdzielczości 800x600) i Descent (1024x768). W teście 3D Mark 2000 przegrał niewielką liczbą punktów Elsa Erasor X2. Podobnie rzecz się miała w wyższych rozdzielczościach Quake-a.

I stały się gry

Sprzętowa obsługa techniki T&L, obecnie na razie w kartach z procesorami GeForce 256 i S2000, sprawia, że projektanci gier mogą tworzyć sceny skladające się ze znacznie większej liczby wielokątów, a dzięki temu bardziej realistyczne.

Annihilator był jednak od Elsy tańszy o 200 zł. Karta doskonale obsługiwała wszystkie popularne gry, a w nowych tytułach, wykorzystujące silnik T/L, będzie prawdopodobnie dystansować resztę. Jakość wyświetlanego obrazu była bardzo dobra. W Quake- u III i Fliht Simulator 2000 niektóre sceny wydały nam się nieco rozmyte, jednak jak twierdzi firma, błędy te zostaną poprawione w przyszłych wersjach sterowników. Jeśli należysz do grona wielbicieli gier 3D i masz 1500 zł, karta ta na pewno nie ma konkurencji.

Creative Labs 3D

Blaster Riva TNT2 Ultra

Wyróżnienie w kategorii produktu do domu przyznaliśmy karcie Creative Labs 3D Blaster Riva TNT2 Ultra, która uzyskała, co prawda, gorsze wyniki od Annihilatora, jednak za cenę 761 zł oferuje bardzo dobrą wydajność. W "Quake III Arena" (800x600) karta wyświetlała obraz z prędkością około 43 kl/s, zaś w rozdzielczości 1024x768 na zadowalającym poziomie około 30 kl/s. Karty Voodoo działały, co prawda, szybciej w trybie 16-bitowego koloru, jednak miały przez to gorszą jakość obrazu. Obraz wyświetlany przez kartę charakteryzowała bardzo dobra jakość, choć w grze "Unreal Tournament" zaobserwowaliśmy nieco rozmyte tekstury wyświetlane na bandach (patrz ilustracja). Sama karta wyposażona jest w złącze umożliwiające wyświetlanie obrazu na telewizorze. Choć tekst wyświetlany na telewizorze jest dość miernej jakości, obraz wideo dużej wielkości niewątpliwie zyskuje. Oprogramowanie dołączane do karty pozwala zmieniać częstotliwość działania pamięci. Jednak zbyt wysokie ustawienia mogą doprowadzić do przegrzania procesora i trwałego uszkodzenia karty. Wysoka wydajność i doskonała jakość obrazu w połączeniu z rozsądną ceną czynią z niej doskonały produkt do domu.

Matrox Millenium G400 Max DualHead

Choć Matrox nie wyróżniał się wydajnością w żadnym z testów, działał dość szybko i wyświetlał dobrej jakości obraz. Był jednak nie do pobicia w zastosowaniach graficznych. Karta umożliwiała podłączenie dwóch monitorów o różnych parametrach. Konfigurację taką można wykorzystać do dwukrotnego wyświetlania tego samego obrazu lub dwukrotnego powiększenia przestrzeni roboczej. Interfejs sterownika pozwalał w szybki i prosty sposób zdefiniować skróty klawiaturowe włączające funkcje karty, jak na przykład powiększanie na jednym monitorze obrazu z drugiego czy wyświetlanie na jednym pełnoekranowego wideo, na drugim zaś jego miniatury.

I stały się gry
Bardzo się nam podobały efekty świetlne tworzone przez kartę. Do karty dołączane jest oprogramowanie Picture Publisher 8 i Simply 3D oraz gra "Rage Expendable", która może obsługiwać funkcję bump mappingu wykorzystywaną przez kartę. W przeciwieństwie do innych producentów Matrox dostarcza sterowniki do Windows 3.x. Jeśli tworząc grafikę, masz zwyczaj otwierania wielu okien lub musisz przeglądać ogromne arkusze kalkulacyjne, będziesz zadowolony z karty Matrox.

I stały się gry

W przypadku błędów sterownika karty Erasor ognisko wyświetlane jest postaci białej plamy. Poprawny obraz tworzony przez kartę Creativa zawiera realistyczny ogień

Elsa Gloria II

Karta do zastosowań profesjonalnych na najnowszym procesorze NVIDII Quadro kosztuje około 5000 zł, czyli tyle, ile używany FIAT 126, jednak dla osób profesjonalnie zajmujących się grafiką stanowi niezastąpione narzędzie pracy. Przy maksymalnej rozdzielczości działania 2048x1536 i 32-bitowym kolorze karta odświeżała obraz z częstotliwością 85Hz. W zestawie znalazły się sterowniki do systemów Windows 98, NT i 2000 oraz sterowniki do AutoCAD-a, 3D Studio MAX i wielu innych programów wspomagających projektowanie. Co więcej, karta jest dość tania w porównaniu do innych tego typu urządzeń przeznaczonych do profesjonalnej grafiki. W naszych standardowych testach wypadła nieźle - znajdowała się w gronie trzech najlepszych kart we wszystkich sprawdzianach, jednak jej moc widać dopiero w aplikacjach CAD. Polecamy ten produkt inżynierom i projektantom.

Voodoo 3 3500 TV

Wielki przegrany. Choć Voodoo 3 3500 TV uzyskało dobry wynik w teście "Quake-a III Arena" (OpenGL) , to w "Expandable" (wykorzystującym DirectX) wypadła już gorzej od Rivy TNT2 Ultra. Karta, niestety, działała tylko w 16-bitowej głębi koloru, co wpływało znacząco na jakość obrazu (patrz przykład). Jako jedna z niewielu zawiera zintegrowany tuner telewizyjny i może zapisywać obrazy na twardym dysku. Niektóre obrazy w "Quake-u" były rozmyte i nieostre, a generowane w grach wykorzystujących DirectX - jasne i nieco nienaturalne. Zastosowanie API Glide dawało znacznie lepsze wyniki, niestety, obecnie niewiele gier wykorzystuje ten interfejs. Jeśli jesteście fanami Voodoo, radzimy poczekać na wersję obsługującą 32-bitowy kolor.