IBM POWER10 - pierwszy procesor z obsługą PCIe 5.0 i DDR5

IBM właśnie wyprzedził konkurencje. Nowy procesor serwerowy zoptymalizowany pod Red Hat'a obsługuje najnowsze technologie, których brakuje w produktach AMD i Intel'a.

W poniedziałek rano dosyć niespodziewanie IBM zaprezentował nową rodzinę procesorów IBM POWER10. Zostały one zaprojektowane specjalnie z myślą o platformach chmurowych najnowszej generacji dla przedsiębiorstw.

Układ IBM POWER10

Układ IBM POWER10

Z naszego punktu widzenia ciekawsza jest jednak budowa nowych procesorów. Po pierwsze wykorzystują one 7 nm proces technologiczny, z którym Intel nadal ma spory problem, a po drugie zaoferują wsparcie dla DDR5 oraz PCIe 5.0.

Najnowsze układy zaprezentowane przez IBM dostępne będą zarówno dla klientów korporacyjnych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Układ o wielkości współczesnego znaczka pocztowego zmieści łącznie 18 miliardów tranzystorów.

Procesory IBM POWER10 dedykowane są środowiskom serwerowym oraz centrom danych, a domyślnym systemem operacyjnym, który ma być na nich uruchamiany jest Linux, a konkretniej dystrybucja Red Hat Linux.

Niestety podobnie, jak poprzednie procesory z rodziny POWER nie powinniśmy oczekiwać, że imponujące osiągami układy trafią do komputerów stacjonarnych i laptopów.

Matryca do produkcji IBM POWER10

Matryca do produkcji IBM POWER10

IBM od dawna nie angażuje się w produkcję procesorów do komputerów dla użytkowników końcowych i raczej nie zmieni się to w ciagu najbliższych lat.

Klienci korporacyjny oraz SMB skorzystają z IBM POWER10, DDR5 oraz PCIe 5.0 w drugiej połowie 2021 roku.

Sprawdź, ile kosztuje Intel Core i5 9400