IBM: W ciągu 10 lat powstanie procesor wielkości drobiny kurzu

W ostatnim wydaniu magazynu Science koncern IBM ogłosił, że sukcesem zakończyły się próby wykorzystania pojedynczych atomów i molekuł jako układów logicznych. W przyszłości umożliwi to stworzenie miniaturowego komputera opartego na innych niż krzem materiałach.

Badacze z laboratorium IBM w Zurychu, poinformowali o udanej próbie wykorzystania pojedynczej cząsteczki wodoru jako przełącznika elektrycznego. Aktualnie trwają pracę nad wykorzystaniem innych cząsteczek oraz umożliwieniem współpracy ich kombinacji, co pozwoliłoby na stworzenie bramek logicznych. Tym samym kilka cząsteczek mogłoby spełniać zadanie pojedynczego układu scalonego - dzięki temu możliwe byłoby skonstruowanie procesora wielkości drobiny kurzu.

Dodatkowo naukowcom z centrum badawczego Almaden w San Jose udało się opracować technologię pozwalającą na pomiar anizotropii magnetycznej - parametru umożliwiającego utrzymywanie określonego kierunku pola. To znaczący krok w stronę zapisu bitów informacji na poziomie atomowym.

Według rzecznika koncernu, IBM przewiduje, że obie technologie trafią do masowego użytku w ciągu najbliższych 10 lat. Aktualnie najważniejszym zadaniem będzie opracowanie metody manipulacji pojedynczymi atomami na wielką skalę. Aktualnie inżynierowie korzystają skaningowych mikroskopów tunelowych (STM - Scanning Tunneling Microscope), zaś wszystkie operacje są wykonywane ręcznie przy użyciu bardzo precyzyjnych narzędzi. Eksperci twierdzą, że najbardziej oczywistą z metod byłoby wykorzystanie procesów samoporządkowania cząsteczek, w których w określonych warunkach tworzyłyby one konkretne struktury.

Wśród naukowców powszechna jest opinia, że układy cyfrowe oparte na krzemie już niebawem osiągną granice rozwoju. Wykorzystywane dziś tranzystory krzemowe i układy scalone zostały opracowane w połowie ubiegłego wieku. Współczesne procesory pracują z częstotliwościami ponad tysiąc razy większymi niż pierwsze tego typu układy. Produkowane dziś układy scalone wykonywane są w technologii 90 lub 65 nanometrów, a już niedługo ruszy produkcja procesorów w technologii 45 lub nawet 32 nm. Jeden nanometr to jedna miliardowa metra. Z tego względu sam proces produkcyjny i projektowanie tak małych układów stają się bardzo kosztowne.