IBM: Wiemy jak przyspieszyć procesory

Koncern IBM poinformował w poniedziałek, że opracował technologię, która umożliwia zmniejszenie zużycia energii oraz przyspieszenia pracy procesorów wykorzystywanych w komputerach, serwerach czy innych urządzeniach. Owa technologia oparta jest na małym chipie pamięci.

Firma przetestowała nowe rozwiązanie w procesorach produkowanych w procesie 22nm - pozwoliło ono jednostce CPU pracować szybciej oraz wykorzystać więcej funkcji przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii potrzebnej do pracy.

Chip pamięci, nazwany SRAM (Static Random Access Memory) jest miejscem, gdzie przechowywane są dane, które będą wykorzystane w najbliższym czasie przez CPU podczas obliczeń. "Zastosowanie tego chipa - wraz z redukcją rozmiaru komórek - jest pierwszym krokiem do całkowitego zmniejszenia procesorów" - mówi Mukesh Khare, project manager w IBM.

"Błękitny gigant" liczy na to, że pierwsze CPU wytwarzane w procesie technologicznym 22nm pojawią się na rynku już w 2011 roku (wprowadzenie do oferty takich procesorów planuje Intel). Przedstawiciele IBM deklarują, że wraz z zmniejszaniem rozmiaru chipa można będzie zwiększyć jego funkcjonalność - np. poprzez dodanie funkcji 3D.

Testy SRAM-u zostały przeprowadzone przez IBM wraz z partnerami (Advanced Micro Devices, Freescale, STMicroelectronics oraz Toshiba) na Uniwersytecie Albany.