IBM bez kabelków

Na konferencji Bluetooth Developers Conference zademonstrowano zegarek, telefon komórkowy i inne urządzenia wykorzystujących nowe, bezprzewodowe technologie.

Przedstawiciele firmy IBM na konferencji Bluetooth Developers Conference zaprezentowali kilka nowatorskich urządzeń korzystających ze standardu Bluetooth, który zapewnia bezprzewodową wymianę danych drogą radiową na odległość do 10 m. Wśród zaprezentowanych urządzeń znalazł się WatchPad, naręczny zegarek z dotykowym monitorem VGA o rozdzielczości 720 dpi. Będzie on w stanie wyświetlacz czytelną 6-punktową czcionkę, co pozwoli użytkownikom swobodnie czytać przekazywany tekst jak w zwykłej gazecie. Urządzenie oferuje funkcje kalkulatora, organizera i umożliwi przesyłanie komunikatów do PC. Pokazano również CyberPhone-2, czyli telefon komórkowy, wyposażony w wyświetlacz wielkości kieszonkowego lusterka. Tak duże rozmiary wyświetlacza pozwolą na komfortowe oglądanie witryn internetowych, a przyciski umieszczone na jego boku umożliwią swobodną nawigację. Oba urządzenia będą sprzedawane jako dodatki do serii notebooków IBM ThinkPad, które są wyposażone w interfejs Bluetooth.

Zaprezentowano także bezprzewodowe urządzenie o nazwie Chameleon, będące kombinacją notebooka i urządzenia webowego. Chameleon pozwoli na oglądanie w domu, w którym zastosowano "punkt dostępowy" IBM MicroDrive, stron WWW bez potrzeby podłączania kabelków. Na podobnej zasadzie działa Mica - tabliczka z piórkiem, która natychmiast wprowadzi do komputera notowany na niej ręcznie tekst. Zademonstrowano też "Monarch butterfly" - notebook ze składaną na kształt skrzydeł motyla klawiaturą. Według producenta znajdzie ono uznanie wśród osób, które często podróżują samolotami w wąskich fotelach lotniczych.

Zobacz również:

John Karidis, inżynier z Personal Systems Group w IBM, stwierdził: "W ciągu kilku lat na rynku pojawią się setki takich urządzeń. Jednak IBM zamierza być pionierem i dlatego już niedługo rozpocznie się ich produkcja". Na razie jednak nie podano bliższych szczegółów.

Więcej informacji: www.ibm.com