IBM chce opuścić ISO

Firma IBM grozi, że opuści Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Wszystko przez zaakceptowanie nowego formatu plików zaproponowanego przez Microsoft, OOXML.

IBM była jedną z wielu organizacji, które krytykowały próby wprowadzenia OOXML. Argumenty przeciwników były jasne i czytelne: jest już jeden standard przeznaczony dla tzw. "Open Documents" - ODF. Dodatkowo krytycy nowego pomysłu giganta z Redmond uważali, że OOXML jest po prostu zbyt skomplikowane.

Microsoft uzyskał aprobatę ISO już w marcu. Cztery kraje były jednak przeciwne tej decyzji i złożyły sprzeciw. Nie został on jednak przez organizację uznany.

W odpowiedzi IBM postawiło sprawę jasno. Firma "zastanawia się nad zakończeniem swojej działalności w organizacji której celem jest dbałość o jakość standardów oraz rozwój technologii".

Wice prezes IBM Bob Sutor twierdzi, że ODF powstał po to, by klienci byli pewni, że dokumenty tworzone na oprogramowaniu różnych producentów zawsze będą mogły zostać uruchomione na innych programach. Jego zdaniem, nie ma sensu wprowadzać konkurencji dla istniejącego formatu, który w pełni spełnia swoje zadanie.


Zobacz również