IBM dla mobilnych i mówiących przeglądarek

Inżynierowie z Tokio opracowali narzędzie umożliwiające webmasterom proste dostosowywanie tradycyjnych stron WWW do wymogów mówiących i mobilnych przeglądarek. Deweloperzy mogą teraz decydować w jakiej kolejności treść strony będzie prezentowana użytkownikom, którzy jej odsłuchują.

Edytor opracowany w laboratoriach IBM-a zaprojektowano w celu rozwiązania problemu przenoszenia informacji ze stron WWW, zawierających wiele kolumn i boksów, do postaci mobilnej i dla mówiących przeglądarek. Korzystają z nich np. osoby z wadami wzroku, ale też użytkownicy przeglądarek w telefonach komórkowych. Nie w pełni obsługują one HTML i są zainstalowane w telefonach, które nie są smartfonami. Po to, by skutecznie dotrzeć do tych odbiorców konieczne jest ułożenie różnych elementów znajdujących się na stronie, takich jak nagłówki, kolumny czy tabele, w odpowiedniej kolejności.

Nowy edytor, który nie ma jeszcze nazwy, pozwala webmasterom w prosty sposób ustalić ową kolejność. Wystarczy kilka kliknięć na podglądzie strony, by określić sekwencję występowania elementów od pierwszego do ostatniego, co jest graficznie jest symbolizowane przez linie. Dobrze widać to na filmie prezentującym próbkę możliwości nowego edytora:

Program potrafi też sam ustalić sekwencję, którą potem można korygować.

Oprogramowanie IBM-a umożliwia webmasterom edycję przepływu strumienia zawartości opracowanej za pomocą Javascriptu, XMLHttpRequest (XHR) czy Ajaksa. Prostota procesu porządkowania informacji na stronie powinna sprawić, że narzędzie będzie przydatne dla webmasterów, bez względu na prezentowane przez nich umiejętności.

Zdaniem Billa Weinberga, analityka z Linuxpundit.com, nowy edytor najbardziej przyda się małym i średnim firmom, zajmującym się przygotowaniem treści dla urządzeń mobilnych. Rozwiązanie opracowane w laboratoriach IBM-a daje bowiem webmasterom dużą kontrolę nad ustalaniem sekwencji treści zamieszczonej na tradycyjnej stronie.

Zastosowanie edytora IBM-a nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z czytaniem stron przez przeglądarki. Chcąc się poruszać po stronie, osoby z wadami wzroku nadal muszą wysłuchiwać treści, których nie potrzebują.

Polscy użytkownicy mają do dyspozycji Intelligent Web Reader, przeglądarkę mówiącą syntetycznym głosem, umożliwiającą odsłuchiwanie zawartości stron, jak też korzystanie np. z usług bankowości online.

Oprócz stron internetowych, ułożenie treści w odpowiedniej kolejności będzie możliwe w przypadku dokumentów PDF, informacji opracowanej w formacie Flash a także w prezentacjach.

W IBM nie podjęto jeszcze decyzji, kiedy i w jakiej postaci nowy edytor trafi do użytkowników. Może on zostać dołączony do IBM Lotus (oprogramowanie do pracy grupowej i zwiększania produktywności) lub Rational (pakiet do zarządzania ryzykiem i procedurami zgodności). Rozważane jest też udostępnienie go jako open source.