IBM kontra szalone krowy

IBM stworzy superkomputer, wykorzystujący opracowany przez siebie układ Power4. Maszyna ma wykonywać ok. 3,8 bln operacji na sekundę.

IBM poinformował o zamiarze zbudowania superkomputera opartego na układzie Power4, który będzie wykonywał ok. 3,8 bln operacji na sekundę. Jego twórcy mają nadzieję, że pomoże on w badaniach nad nieuleczalnymi chorobami, takimi jak choroba Alzheimera czy gąbczaste zwyrodnienie mózgu (choroba szalonych krów). Komputer ma ułatwić badanie protein już na poziomie molekularnym, dzięki czemu będzie możliwe opracowanie antidotum na te choroby.

Superkomputer IBM-a, który w 2002 r. ma trafić do niemieckiego Instytutu Maxa Plancka, będzie zawierał 24 procesory Power4. Ma on być ponad 10 razy szybszy od sprzętu, którego do tej pory używano w Instytucie.

Układ Power4 ma wkrótce stać się flagowym produktem IBM-a. Będzie on m.in. podstawą nowych serwerów z serii eServer. Przedstawiciele IBM podkreślają, że Power4 jest pierwszym w historii procesorem, który składa się z... dwóch procesorów. Będzie on wykorzystywał technologię SOI (Silicon-On-Insulator). Komputery na nim oparte zostaną wyposażone w system operacyjny Linux lub Unix w wersji AIX 5L.


Zobacz również