IBM: mamy najszybszy procesor na świecie

O Power6 słychać było przynajmniej od 1,5 roku. Wygląda na to, że korporacja oficjalnie zakończyła prace nad swym najnowszym dzieckiem taktowanym częstotliwością 5 GHz i właśnie wprowadza na rynek systemy go wykorzystujące.

Nie ma miesiąca, żeby z laboratoriów firmy IBM nie wyszło coś, co ma szansę być najszybsze, najmniejsze lub najdroższe na świecie. Nie tak dawno korporacja zadeklarowała chęć zbudowania komputera, w którym zmieści się cały Internet. Teraz na rynek wchodzi najszybszy CPU na świecie - również firmy IBM.

Power6 - pisaliśmy o nim już w październiku 2006 roku - może przetworzyć do 20 miliardów instrukcji na sekundę. To więcej niż osiąga taktowany zegarem 3,73 GHz Pentium Extreme Intela czy wykorzystujący częstotliwość 1,4 GHz UltraSparc T2 firmy Sun. Jednak układ ma pewną wadę: ze względu na taktowanie musi być chłodzony cieczą.

CPU będzie wykorzystywany w superkomputerach, systemach mainframe, ale też w wydajnych stacjach roboczych. Niewykluczone, że, tak jak jego poprzednicy, znajdzie zastosowanie również w konsolach do gier następnej generacji.


Zobacz również