IBM: o, w tych szafach zmagazynujemy cały Internet

Internet to setki miliardów plików przechowywanych na milionach maszyn na świecie - tylko tyle i aż tyle. IBM twierdzi, że jest w stanie zgromadzić wszystkie te dane w jednym miejscu: na zmodyfikowanym superkomputerze Blue Gene.

W laboratoriach IBM ruszyły właśnie prace nad projektem Epic. W jego ramach ma zostać stworzony superkomputer, który pomieści całą zawartość światowego Internetu.

Konstruowanie komputerów to nie tylko wpinanie kabli sieciowych i montowanie kolejnych dysków, to również praca naukowa, w ramach której optymalizuje się połączenia zanim jeszcze w ogóle powstaną oraz tworzy się nowe oprogramowanie wydajnie pracujące na wielu procesorach jednocześnie.

Na przykład badaczom z Big Blue udało się już oszacować, że przechowanie całego Internetu będzie wymagało 67,1 miliona rdzeni oraz 32 PB (petabajtów) pamięci RAM.

SUPERsuperkomputer

System zostanie zaprojektowany w oparciu o architekturę Blue Gene/P. Na jego najniższym poziomie mają działać czterordzeniowe układy PowerPC z wbudowanymi kontrolerami pamięci i taktowane częstotliwością 850 MHz. Zostaną one zamontowane na kartach (po 32 na każdej), karty natomiast będą zorganizowane w grupy - po 16 w każdej. Dwie grupy w całości wypełniają jeden stojak (ang. rack). Daje to łącznie 1024 procesory, czyli 4096 rdzeni PowerPC. Mają one do dyspozycji 2 TB pamięci RAM oraz szynę pracującą z przepustowością 640 Gb/s.

Łączna przepustowość szyn w superkomputerze ma wynieść 10,4 Pb/s, co powinno wystarczyć do obsłużenia całego ruchu generowanego w Internecie.

Warto zajrzeć: "IBM Proposes One Computer to Run Entire Internet" (w języku angielskim)