IBM opracuje komputery tysiąckrotnie szybsze od dzisiejszych?

Prawdopodobnie tak, choć nie wiadomo jeszcze kiedy trafią one w nasze ręce. Specjalistom z firmy IBM udało się jednak opracować technologię, która może zrewolucjonizować świat pecetów.

Technologii opracowywanej od dziesięciu lat nadano nazwę CMOS Integrated Silicion Nanophotonics. Jej nazwa naprowadza nas na to, czym dokładnie jest pomysł inżynierów z IBM. Skonstruowali oni "nowy rodzaj czipu, który na jednym kawałku krzemu łączy urządzenia elektryczne i optyczne, umożliwiając czipom komputerowym komunikację, nie za pomocą sygnałów elektrycznych, a błyskającego światła. Efektem tego jest możliwość budowania mniejszych, szybszych i bardziej energooszczędnych czipów od tych, które są konstruowane za pomocą używanych obecnie technologii".

Zdaniem zespołu, który opracował nową technologię, jej zastosowanie może sprawić, że pecety staną się mniej więcej tysiąc razy szybsze od maszyn stojących dziś w naszych biurach czy domach. Niestety IBM nie jest w stanie powiedzieć kiedy dokładnie technologia ta może zostać wykorzystana przy masowej produkcji czipów. Zaznaczono jednak, że można to robić na używanych obecnie liniach produkcyjnych bez konieczności ich mocnego modyfikowania.

Zobacz również:

  • Pierwszy chip w 2 nm dostępny! Kto go wyprodukował
  • Jaki jest najszybszy obiekt stworzony przez ludzi? Odpowiedź może zaskoczyć